Tugazeta

Jest zgoda NFZ na hospicjum w Wieruszowie

Oddział rusza 1 lutego
2022-01-18 14:17

Narodowy Fundusz Zdrowia wyraził zgodę na utworzenie i finansowanie stacjonarnego oddziału hospicyjnego w Powiatowym Centrum Medycznym w Wieruszowie. Póki co to 10 łóżek, a od lata prawdopodobnie 15. Nowy oddział ruszy 1 lutego 2022 r. 

Do tej pory szpital świadczył usługi w ramach hospicjum domowego. Duże zapotrzebowanie w tym temacie skłoniło władze PCM do ubiegania się o przydzielenie kontraktu w ramach NFZ. Jest na to zielone światło. - Porozumiałam się z panem dyrektorem i od listopada oczekiwałam na rozpisanie konkursu. NFZ policzył pieniądze, w poniedziałek nastąpiło rozstrzygnięcie, więc od 1 lutego będziemy mogli ruszać – zapowiada prezes Eunika Adamus. 

Szpital otrzymał zapewnienie, że od 1 lipca oddział zwiększy się o kolejnych 5 łóżek. - Konkurs był rozpisany na kilka powiatów – uzupełnia prezes Adamus. - My jako jedyni aplikowaliśmy, ponieważ jest problem z dostosowaniem pomieszczeń. Poza tym lekarze i pielęgniarki muszą przejść odpowiednie kursy z zakresu opieki paliatywnej. Jestem pod wrażeniem patrząc na lekarzy i pielęgniarki, którzy będą u nas pracować, bo jest to inny charakter pracy. Ci pacjenci to są ludzie, którzy strasznie cierpią, przy czym należy zaznaczyć, że będą to nie tylko pacjenci onkologiczni. To są osoby, które wymagają pomocy przy radzeniu sobie z ogromnym bólem.

Hospicjum to nie ZOL
 

Oddział hospicyjny nie będzie utworzony kosztem oddziału wewnętrznego. Na internie pozostaje 25 łóżek. - Zmniejszam Zakład Opiekuńczo-Leczniczy o 10 łóżek, a dodaje 4 komercyjne, które cały czas u nas były, przy czym z tych łóżek „prywatnych” ludzie nie korzystali, więc dedukuje je dla pacjentów z ubezpieczeniem zdrowotnym – zdradza prezes PCM.

W szpitalu w Wieruszowie od wielu lat funkcjonuje „ZOL”, który może być mylony z hospicjum. Na tym oddziale przebywają pacjenci długoterminowi – po udarach i innych ciężkich chorobach – którzy teoretycznie mają szansę na powrót do zdrowia, a często rodziny nie są im w stanie zapewnić całodobowej i fachowej opieki. 

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę