Znamy plany powiatu na 2022 r.

Przyjęto budżet
2021-12-31 10:37

Ponad 53 mln zł po stronie dochodów oraz ponad 56 mln zł po stronie wydatków zakłada budżet powiatu na 2022 r. Na wydatki majątkowe zapisano blisko 8 mln zł. Wszyscy radni zgodnie zagłosowali za przyjęciem budżetu, mając jednocześnie nadzieję na jego ubogacanie w trakcie roku. 

Deficyt w kwocie 3 mln zł ma zostać pokryty przychodami pochodzącymi z wyemitowanych obligacji komunalnych. Wśród planowanych do realizacji zadań większość stanowią inwestycje drogowe. 

- Budżet wcale nie jest taki skromny, bo naprawdę czasy są trudne. Wszystkie samorządy przeżywają ten sam problem i mają te same wątpliwości - komentuje radny Marek Stojecki. - Zaplanowano pokaźne inwestycje, jak choćby przebudowę drogi Teklinów - Jutrków, która jest położona na terenie gminy Wieruszów. Ja wraz z kolegą Mariuszem Dychto mocno zabiegaliśmy o realizację tej drogi. Chodzi o przebudowę odcinka relacji Jutrków - Teklinów oraz ul. Teklinowskiej w Wieruszowie. Jesteśmy związani z tym terenem i chcielibyśmy aby została ona zrealizowana. W planach jest oczywiście droga Lututów - Świątkowice, odcinek w gminie Galewice czy Łubnice. Praktycznie w każdej gminie zaplanowano inwestycje na dość duże kwoty. Wspólnie będziemy zabiegać o pozyskanie odpowiednich dotacji. Tak jak mówiła na sesji Wiesława Lewik, wszyscy jesteśmy mieszkańcami tego powiatu. Jeżeli ktoś działa politycznie w trakcie sesji, my od razu reagujemy. Staramy się uprawiać tę politykę z boku a nie podczas sesji. Wychodzimy z założenia, że naszym zadaniem jako radnych jest wspólne działanie na rzecz mieszkańców, dlatego bardzo mocno włączamy się w kwestie pozyskiwania środków. Bierzemy udział w rozmowach bezpośrednich, telefonicznych, wyjeżdżaliśmy nawet ze starostą na rozmowy. 

Stefan Pietras, jeszcze wicestarosta, a od 27 stycznia nowy starosta wieruszowski zapowiada, że samorządowcy są optymistami w kwestii pozyskania dotacji. - Wnioski na pewno zostaną złożone, natomiast czas pokaże, jakie te środki będą i na co wystarczą. Sytuacja inflacyjna mocno będzie wpływała na koszty bieżące, które są stałymi wydatkami. 2022 r. będzie okresem ciągłej konieczności monitorowania budżetu 

Radny Dariusz Sowiński również liczy na wsparcie dotacyjne na drogi. - Być może moja wypowiedź na sesji była prywatna, może trochę kontrowersyjna, ale zrobiłem to troszkę celowo, żeby zwrócić państwu, którzy nas obserwują, że te pieniądze, którymi my operujemy, to pieniądze nas, podatników, a nie pieniądze rządu czy premiera Morawieckiego. Rozmawiam z wieloma osobami, które potwierdzają moje zdanie. Szczególnie zdenerwował mnie briefing, na który nie zaproszono starosty. Byli tam radni powiatowi z PiS, ale starosty już nie zaproszono. Dostaliśmy trochę ponad 1 mln zł na fotowoltaikę - dobrze - ale jednocześnie składaliśmy wniosek na drogę Lututów - Świątkowice. Wszystko było zgodnie z zapisanymi zasadami. Nasz wniosek przepadł a gminy, które "jeździły", "chodziły", dostały pieniądze z zaznaczeniem, że to są pieniądze od premiera Morawieckiego. Nie. To są pieniądze nasze, wypracowane przez Polaków. Bardzo darzę sympatią oraz szanuję moich kolegów z rady, niezależnie czy to z PSL, Koalicji czy PiS. Osobiście boję się inflacji, piątej fali Covid, co może pokrzyżować nasze plany finansowe. 

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę