Tugazeta

Żłobek, przedszkole i alpaki w Cieszęcinie

Gmina Wieruszów
2022-01-20 14:08

Jest szansa na prywatny żłobek i kolejne przedszkole w gminie Wieruszów. Fundacja „MegaMocni” chce rozpocząć swoją działalność w budynku po byłej szkole podstawowej w Cieszęcinie. Jeszcze niedawno funkcjonował tam oddział przedszkolny, jednak umarł śmiercią naturalną.

- Jak wszystkim powszechnie wiadomo, w sposób naturalny, ale jeszcze nieformalny wygasiła swoją działalność placówka w Cieszęcinie - mówił burmistrz Rafał Przybył. - Były podejmowane różne rozmowy i koncepcje co do zagospodarowania tego obiektu. Mówimy o obiekcie, przy którym pan Kazimierz Błaszczak ma swój radioteleskop. Od koncepcji specjalistycznego ośrodka poprzez dzienny dom pomocy społecznej, zupełnie przypadkowo podczas jednej z rozmów, którą zainicjowała pani radna Iwona Ciężka-Głowacz, pojawiła się na rozmowie pani Barbara Domańska, prezes fundacji „MegaMocni”. Pojawiła się koncepcja założenia tam przedszkola i żłobka. Dlatego zabieram głos, ponieważ chciałbym państwu radnym bardzo mocno zarekomendować żebyśmy w tę stronę poszli razem z panią prezes i fundacją. To sprawdzony partner. Współpracujemy na wielu obszarach i na wielu płaszczyznach. Jest nadzieja, że ta placówka mogłaby zacząć funkcjonować od września.

Las, kalosze i alpaki 

Przedstawiciele fundacji przedstawili swoje plany podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Wieruszowie. Swoje doświadczenie, zebrane w prywatnym przedszkolu „Mali Odkrywcy” w Wieruszowie, chcą przenieść na cieszęciński grunt. - Chcemy stworzyć przedszkole i żłobek, do których dzieci z chęcią i zaangażowaniem będą przychodziły. Będą w naturalny sposób eksplorować przyrodę w naturalnym środowisku - mówiła Barbara Domańska. - W pobliskim lesie zajęcia w kaloszach, w małpim gaju wokół drzew, w ogródku dydaktycznym, niezależnie od pogody. Będzie to przedszkole z mini zoo, ponieważ chcemy tam umieścić alpaki i inne zwierzęta, które zaglądają dzieciom do sal okiennych. Będzie czas na karmienie tych zwierząt, głaskanie, przytulanie. Na świeżym powietrzu jest letnia kuchnia, gdzie można tworzyć kulinarne arcydzieła z piasku. Przedszkole będzie otwarte na potrzeby i zainteresowania dzieci oraz rodziców, których traktuje jako pełnoprawnych partnerów, wspiera ich w procesie wychowawczym.

Żłobek i przedszkole w Cieszęcinie 

Jeżeli wszystkie plany wypalą, nabór do przedszkola ruszyłby od 1 września 2022 r. Obiekt ma zaopiekować się grupą 54 dzieci. Mają powstać dwie grupy przedszkolne 13-osobowe oraz dwie grupy żłobkowe 14-osobowe. Grupy będą zróżnicowane ze względu na wiek. - Dzieci będą bezpiecznie bawić się, wypoczywać w ogrodzie przedszkolnym, który wyposażony jest w ciekawy sprzęt – dodawała prezes Domańska. - Placówka będzie czynna 10 godzin, od 6.30 do 16.30. Fundacja zamierza zatrudnić 4 opiekunów żłobka, w tym pielęgniarkę oraz 2 nauczycielki przedszkola, 2 nauczycielki współorganizujące proces dydaktyczny dla przedszkoli, 2 terapeutów, w tym psychologa a także fundraisera, dyrektora, pracownika administracyjnego oraz woźnego. W sumie zamierzamy zatrudnić 14 pracowników na umowę o pracę.

Obok sal dydaktycznych, organizatorzy żłobka i przedszkola zamierzają zaadaptować w pomieszczeniach trzy gabinety terapeutyczne: integracji sensorycznej i rehabilitacji, logopedyczny i psychologiczny oraz terapii pedagogicznej.

Fundacja „MegaMocni” zajmuje się terapią integracji sensorycznej, prowadzi zajęcia z dziećmi, które posiadają różne dysfunkcje. Dodatkowo mowa o nowatorskich diagnozach, wykrywających m.in. autyzm, prowadzeniu szkoleń nauczycieli i terapeutów.

60 dzieci nie dostało się do żłobka

Jak tłumaczono podczas sesji, żłobek i przedszkole zamierzają współpracować m.in. z działającym już na tym terenie stowarzyszeniem promującym radioteleskop, fizykę i astronomię.

Czy rodzice będą zainteresowani posłaniem swoich dzieci do placówki w Cieszęcinie? W minionym roku do żłobka w gminie Wieruszów nie dostało się 60 dzieci.

Rolą gminy będzie użyczenie obiektów fundacji a następnie udzielanie dotacji – tak jak dzieje się to do tej pory w przypadku prywatnych przedszkoli. Fundacja bierze na swoje barki remont i adaptację pomieszczeń oraz zatrudnienie kadry.

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę