Tugazeta

Zimowe ptakoliczenie

ŻDŻARY
2018-01-30 07:04
26 uczniowie z klasy piątej Publicznej Szkoły Podstawowej w Żdżarach uczestniczyli w spacerze ornitologicznym w ramach Zimowego Ptakoliczenia organizowanego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. 
 
Dzieci wypatrywały i obserwowały ptaki zimujące u nas. Wycieczkę rozpoczęliśmy od szkoły i drogą udaliśmy w kierunku lasu. Już niedaleko kościoła na drzewach zauważyliśmy sroki i sójkę. Nieco dalej, w pobliżu zabudowań Podjamy, na drutach trakcji energetycznej przesiadywały dwa gołębie – sierpówki, a na przydrożnych i ogródkowych krzakach wesoło odzywały się sikorki bogatki. Małe stado wróbli ukrywało się pomiędzy gałązkami niewielkich drzewek, natomiast bardzo podobne do wróbli mazurki przeszukiwały niskie trawy. Na starych jabłoniach, gdzie pozostały resztki owoców żerowały kwiczoły. A przy drodze grupka trznadli szukała ,,zgubionych’’ przez rolników nasion zbóż. W oddali słyszeliśmy dzięcioła i kiedy podeszliśmy bliżej ukazał się nam piękny dzięcioł czarny, jeszcze dwukrotnie podczas spaceru, ale w lesie obserwowaliśmy ten gatunek dzięcioła. Wchodząc do lasu usłyszeliśmy wesoły szczebiot sikorek, które krzątały się pośród konarów drzew. Dochodząc do Jeziora Żdżarskiego – śródleśnego oczka wodnego zaskoczył nas piękny widok zrywającego się do lotu myszołowa zwyczajnego. Oczywiście na zadrzewionych skarpach jeziora od czasu do czasu popiskiwały grupki sikorek.
 
W powrotnej drodze pomiędzy zabudowaniami Żdżar, tuż przed nami przemknął jastrząb, a kilkaset metrów dalej podziwialiśmy polowanie myszołowa zwyczajnego na gołębia, ale zwinniejszy gołąb umknął pomiędzy gęste gałęzie pobliskiej wierzby.
 
Popołudniowy, trzygodzinny spacer zaowocował zaobserwowaniem 11 gatunków ptaków, a łącznie 76 osobników. Uczniowie wspaniale się bawili: Wojtek, Karolinka, Wiktoria, Amelka, Karolinka, Zosia, Magda i Hania.

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę