Zielone serce Lututowa

Podsumowanie projektu
2023-01-24 10:50
Zielone serce Lututowa

15 grudnia 2022 r. zakończyła się realizacja projektu pn. Zielone serce Lututowa”. Projekt ten powstał w ramach dofinansowania zadań w zakresie rozwoju zielonej infrastruktury, w ramach projektu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski” – „Ogrody przyjazne naturze”.  Na ten cel Gmina Lututów otrzymała dotację celową w kwocie 150 tys. zł.

Lututowski Rynek to jedno z najbardziej ulubionych miejsc spotkań mieszkańców oraz gości przyjeżdżających do Lututowa. Posiada bardzo długą bo ponad 600-letnią historię. Stanowi miejsce wielu wydarzeń o charakterze społecznym czy kulturalnych stąd wymagał najlepszej oprawy. Ponadto spełnia on istotną rolę rekreacyjną i wypoczynkową. Realizacja projektu sprawiła, że miejsce to znacznie zyskało na atrakcyjności i stało się bardziej przyjazne spacerowiczom w różnym wieku. Zgodnie z założeniami projektu wysoka zieleń uzupełniona została o kompozycje niskich roślin, krzewów i bylin umieszczonych na rabatach. Gatunki zostały dobrane tak by przestrzeń Rynku znacznie się urozmaiciła. Na nowych wydzielonych alejkach umiejscowione zostały tablice edukacyjne z informacją o zastosowanej roślinności oraz charakterystyką gatunków ptaków i owadów występujących na naszym terenie. 

Dzięki realizacji projektu na swej atrakcyjności zyskała także wiata  przystankowa, która  została poddana odnowieniu, słupki zostały wykonane z drewnianych lameli, przy których stanęły donice, w których nasadzone zostały zielone krzewy.  

W centralnej części skweru wykonany został basen z fontanną w płytach skalnych, również podświetlony nastrojowo oświetleniem ledowym. Część fontanny została odgrodzona płytami gresowymi imitującymi drewniane deski od drugiej części skweru z elementami zieleni i głazami umiejscowionymi w kosodrzewinie miniaturowej.

W jednej z alejek skweru została ustawiona brama stylizująca kozła z herbu miasta i gminy Lututów. Stała się ona symbolicznym przejściem do zielonego serca lututowskiego Rynku.

Wokół  centralnej części skweru została wymieniona powierzchnia utwardzona. Istotnym elementem projektu jest także fakt, iż na całym obszarze objętym projektem został zainstalowany system nawadniający roślin.  Realizacja projektu sprawiła, że mogą odbywać się tutaj  otwarte lekcje przyrody i ekologii dla  dzieci i młodzieży, co wpłynie na podniesienie od najmłodszych lat świadomości na temat bioróżnorodności i ekologii.

Autor:
RED

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę