Przemarsz barwnego korowodu ulicami Lututowa rozpoczął Dożynki Powiatowo – Gminno – Parafialne. Do grodu Lutolda ściągnęły tłumy mieszkańców - nie tylko tych związanych z rolnictwem. Idący w rytmie nadawanym przez Orkiestrę Dętą z Łubnic dotarli na stadion tamtejszej Jagi, gdzie uroczystości poprzedziła msza święta. Podczas liturgii ks. Mariusz Giwerski nawiązując do listu biskupa powiedział między innymi: Praca rolników dzisiaj jest niedoceniana. W środkach masowego przekazu mało się dzisiaj mówi o ich pracy. Jakby nie spojrzeć – gdyby nie oni, nie mielibyśmy co jeść. Dzisiaj się tylko oferuje tych polityków, którzy niestety przede wszystkim między sobą się kłócą, przedstawiając swoje racje, nie mające przełożenia na naszą codzienność.
W obrzędowej części Święta Plonów doszło do przekazania darów gospodarzom uroczystości. Starostowie tegorocznych Dożynek: Anna Siwik i Józef Grzegorek złożyli bochny chleba na ręce gospodarzy: powiatowego – Andrzeja Szymanka, gminnego – Józefa Suwary i parafialnego – wspomnianego już wcześniej ks. Mariusza Giwerskiego. Natomiast grupy wieńcowe poszczególnych sołectw przekazały korony uplecione z tegorocznych plonów przedstawicielom gmin powiatu wieruszowskiego i reprezentantom urzędów oraz organizacji.
Dożynki w Lututowie były także znakomitą okazją odznaczenia najlepszych rolników z naszego powiatu. Na wniosek starosty Andrzeja Szymanka minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki przyznał honorową odznakę „Zasłużony dla Rolnictwa” następującym osobom: Wiesławie Cichosz z Łubnic, Krzysztofowi Grzanie z Mieleszyna, Józefowi Grzegorkowi z Piasków, Tadeuszowi Lichtorowi ze Światkowi, Joannie Maciejewskiej z Radostowa Drugiego, Gabrieli Malik z Prusaka, Pawłowi Piaseckiemu z Teklinowa, Stanisławowi Polakowi z Galewic, Marianowi Teodorczykowi z Huty, Janowi Wardędze ze Swobody i Mirosławowi Witkowskiemu z Kłoniczek.
Oprócz tego wójt gminy Lututów Józef Suwara uhonorował wzorowego rolnika ze swojej gminy statuetką LUTOLDA – ta powędrowała na ręce Krzysztofa Matławskiego z Huty. Przyznana została także Nagroda Gospodarcza – „Markowy Produkt Powiatu Wieruszowskiego”. Odebrała ją przedstawicielka Stowarzyszenia Kobiet „Wójcin nad Prosną” – to właśnie to stowarzyszenie rozsławia nasz region pysznymi plendzami ziemniaczanymi.
Bardzo dobrej organizacji tegorocznego Święta Plonów sprzyjała pogoda. Nawiązując do słów gospodarza uroczystości Józefa Suwary można jedynie wyrazić żal, że na tych uroczystościach zabrakło niektórych przedstawicieli władz wojewódzkich – na pewno daliby się przekonać, że Lututów może być w przyszłości miejscem w którym można zorganizować Święto Plonów na jeszcze większa skalę – np.: wojewódzką.