Zdrowe powietrze to jest to!

Sprawozdanie z realizacji projektu
2021-06-18 09:24

W Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Wieruszowie zrealizowano Program Edukacji Ekologicznej pn. „Zdrowe powietrze to jest to!” w drodze konkursu „Edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach w roku szkolnym 2019/2020”. Całkowita kwota projektu wyniosła 31981 zł. Dotacja ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska   Gospodarki Wodnej w Łodzi obejmująca sfinansowanie programu stanowiła 28 781 zł.

Zakupiono wszystkie zaplanowane pomoce dydaktyczne wskazane  do realizacji poszczególnych zadań. Szkoła wzbogaciła się o 2 zestawy do badania stanu powietrza, w tym zanieczyszczenia i hałasu, 2 walizki ekobadacza, 2 mierniki natężenia dźwięków, 2 powietrze i jego zanieczyszczenia, 6 termometrów zaokiennych, 6 pomocy uczniowskich do określania kierunku wiatru, 6 Eko-gier chrońmy środowisko, 6 książek „Młody obserwator przyrody” i 6 książek „Ekologia i ochrona środowiska”.

Zakupione pomoce dydaktyczne stworzyły uczniom szansę na przyswojenie  istotnej wiedzy dotyczącej niskiej emisji  i zagrożeń z nią związanych. Badania i eksperymenty wyzwalały ciekawość badawczą i pozwoliły  na zdobywanie wiedzy i umiejętności w atrakcyjny sposób, uczyły poszanowania czasem odmiennych racji, sztuki wnioskowania, perspektywicznego myślenia i przewidywania skutków określonej działalności człowieka w środowisku.

W ramach projektu odbyło się pięć wyjazdów edukacyjnych: trzy wycieczki do Arboretum w Rogowie, dwie wycieczki do Ośrodka Działań Ekologicznych ,,Źródła” i Palmiarni oraz Lasu Łagiewnickiego. Celem wyjazdów było:

- poznanie różnorodności świata roślin oraz ich wpływ na jakość powietrza,

- kształtowanie postawy i budowanie świadomości ekologicznej,

- udział w warsztatach ekologicznych poprowadzonych przez edukatorów z Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła”. Zajęcia miały na celu zapoznanie uczniów z tematyką powietrza i jego zanieczyszczeń oraz ochroną przed zanieczyszczeniami. Podczas tej wycieczki uczestnicy mogli również  zapoznać się z najbardziej niezwykłymi roślinami znajdującymi się w kolekcji Palmiarni,

- udział w warsztatach terenowych w Lesie Łagiewnickim prowadzonych przez Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Łodzi na których uczniowie sprawdzali czystość powietrza, używając do badań lup o dużym powiększeniu. Uczestnicy wycieczki obserwowali rośliny i badali stopień zanieczyszczenia liści bezpośrednio przy ulicy i z dala od jezdni, szukali ukrytych owadów jednocześnie dowiadując się o ich znaczeniu. Uczniowie poznali wpływ zanieczyszczonego powietrza na zapylanie roślin.

Ogółem w wyjazdach wzięło udział 200 uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Wieruszowie.

W listopada 2019 roku i styczniu 2020 roku odbyły się warsztaty stacjonarne w naszej szkole prowadzone przez edukatorów z Łodzi, w których wzięli udział uczniowie klas I, II, III, V i VI. Zajęcia odbywały się w grupach i razem objęły 252 uczniów. Warsztaty dotyczyły problematyki zanieczyszczeń powietrza oraz ich szkodliwego oddziaływania na zdrowie ludzi oraz ochronę bioróżnorodności i funkcji ekosystemów, z uwzględnieniem promocji walorów przyrodniczych województwa łódzkiego. Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik otrzymał zestaw – dyplom piłkę, broszurę, plecak i brelok.

W ramach realizowanego projektu zorganizowano 2 konkursy. Do udziału w tym zadaniu zaproszono uczniów i przedszkolaków z wszystkich placówek Gminy Wieruszów. W Gminnym Konkursie Plastycznym pn. ,,Czyste powietrze wokół nas” , przeprowadzonym w roku szkolnym 2019/20 (listopad 2019) uczestniczyło 34 uczniów i przedszkolaków. Prace plastyczne uczestników, po ocenie przez komisję, zostały wyeksponowane w formie wystawy w głównym holu szkoły, zeskanowane i w formie broszury przekazane do szkół biorących udział w konkursie. Laureaci 1,2,3 miejsca oraz autorzy wyróżnionych prac otrzymali nagrody w postaci: tablet za 1 miejsce, powerbank za 2 miejsce, smartwacht za 3 miejsce, gra edukacyjna ,,Czy wiesz, jak dbać o środowisko?” za wyróżnienie. W konkursie plastycznym nagrody otrzymało 18 osób.

W Gminnym Konkursie na najciekawszy wiersz o tematyce ochrony powietrza udział wzięło 44 uczniów: w kategorii wiekowej uczniowie klas IV-VII- 29 osób, w kategorii  VII-VIII – 15 uczniów. Komisja nagrodziła prace 12 uczestników. Ze względu na wprowadzenie zdalnego nauczania i obostrzenia w związku z pandemią, nie miało miejsca, gminne podsumowanie konkursów. Nagrody, podziękowania, dyplomy zostały przekazane dyrektorom szkół, którzy na uroczystości zakończenia roku szkolnego 2019/2020 wręczyli je uczniom. Nagrodzone wiersze zostały zamieszczone w broszurze.

Zarówno konkurs plastyczny jak i poetycki oprócz rozwijania zdolności i zainteresowań przedmiotowych uczniów wpłynął w znacznym stopniu na poziom edukacji ekologicznej szczególnie w zakresie ochrony powietrza.

Kolejnym działaniem były zajęcia prowadzone w I i II etapie edukacyjnym. Ich tematyka: Przyczyny zanieczyszczania powietrza, Co wdychamy? Smog naszym wrogiem. Oddech dla Ziemi w klasach I-III i Czym palimy w piecu? Czuję wiosnę, bo oddycham świeżym powietrzem w klasach IV-VIII uzmysłowiła uczniom skalę problemu dotyczącego zanieczyszczenia powietrza,  pokazała skuteczne rozwiązania i ukształtowała postawę młodego człowieka mającego wpływ na ochronę środowiska.

Udział w zajęciach rozwijał poczucie odpowiedzialności, wdrażał do ekologicznego życia we własnym domu i środowisku. Dzieci i uczniowie zdobyli szeroka wiedzę o szkodliwym działaniu zanieczyszczeń zawartych w powietrzu, którym oddychamy, zostali uświadomieni , że za stan powietrza w swoim otoczeniu odpowiedzialny jest każdy z nas.

Podsumowując, stwierdza się, że zrealizowane zadania spowodowały wzrost  poziomu wiedzy oraz wykształcenie postaw proekologicznych  u uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Wieruszowie.

 

 

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę