Tugazeta

Zalew w Okoniu. Historyczna decyzja

Gmina Galewice
2022-01-19 13:51

Gmina Galewice podpisze list intencyjny z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, który dotyczy podjęcia współpracy w zakresie realizacji budowy zbiornika retencyjnego Okoń. To krok milowy do pozyskania środków i w końcu przystąpienia do realizacji akwenu. 

List intencyjny stanowić będzie podstawę do podpisania umowy współpracy w sprawie realizacji przedsięwzięcia w zakresie realizacji inwestycji: „Budowa zbiornika  retencyjnego Okoń”. Mając na uwadze potrzebę zwiększenia zdolności retencyjnej oraz przeciwdziałanie  skutkom suszy w regionie wodnym Warty, a szczególnie w zlewni rzeki Struga Węglewska i na obszarze gminy Galewice zagrożonej suszą atmosferyczną w stopniu znaczącym oraz suszą rolniczą w stopniu bardzo znaczący zasadne jest podjęcie działań dążących do powstania zbiornika retencyjnego „Okoń” na cieku Struga Węglewska. 

Budowa zbiornika retencyjnego i zatrzymanie wody mają kluczowe znaczenie w kontekście zmniejszenia skutków skrajnych zjawisk hydrologicznych zachodzących na skutek zmian klimatycznych i pustynnienia naszego regionu. Wobec nasilających się zmian klimatu jest to najskuteczniejsze rozwiązanie, aby zapewnić właściwą ilość wody niezbędnej dla ludzi, gospodarki i środowiska.

Zalew w Okoniu to nie pic na wodę 

Ze strony samorządu występował wójt Piotr Kołodziej a  ze strony Wód Polskich Anna Marecka - dyrektorka Zlewni w Kaliszu. Jak usłyszeliśmy w kuluarowych rozmowach, do pierwszego symbolicznego wbicia szpadla mogą upłynąć 3 - 4  lata. Samo przygotowanie raportu oddziaływania na środowisko zajmie około 12 miesięcy. 

- Pomysłodawcą tej inwestycji był śp. wójt Lech Baliński, później kontynuatorem tych zadań był wójt Marian Wojcieszak, w międzyczasie oczywiście wszystkie Rady Gminy, które wyraziły wolę aby taką inwestycję zrealizować - mówił wójt Piotr Kołodziej. Pomysł może był jeszcze wcześniejszy, bo wojenny, aby w miejscu, w którym dzisiaj mamy zrobioną koncepcję, zlokalizować właśnie zbiornik retencyjny - dodawał i wskazywał na problem pogłębiającej się suszy. - Mamy już koncepcję i wykupioną większość terenu, pozostaje jeszcze kwestia finansowania. Jest ona dziś otwarta, ponieważ powstają programy rozwoju obszarów wiejskich oraz programy związane z zielonym ładem. Tutaj  też od początku było wsparcie Urzędu Marszałkowskiego, pana marszałka Grzegorza Schreibera a także pana wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego. Mam nadzieję, że razem, wspólnie z tymi wszystkimi instytucjami, zwłaszcza z Państwowym Gospodarstwem Wodnym "Wody Polskie" uda się tę inwestycję zrealizować. 

Retencja i rekracja - gmina Galewice 

Lustro wody ma zająć powierzchnię 37 hektarów. Zbiornik ma mieć funkcję retencyjną, ale także przy okazji rekreacyjno-rozrywkową. 

- Wody Polskie bardzo się cieszą z tego, że będą mogły podpisać z państwem list intencyjny - mówiła Anna Marecka. - Na pewno będą starały się o pozyskanie finansów na realizację tego zbiornika, czyli około 25 mln zł. Przystąpimy również do budowy tego zbiornika, jak również zadbamy później o dobry stan techniczny, oby służył państwu jak najdłużej. 

Przedstawicielka "Wód Polskich" zaznaczyła, że niedawno PGW wyremontowało za kilka milionów złotych jaz "Oświecim" na Prośnie. - Myślę, że ta współpraca dalej będzie układać się tak dobrze, jak układa się do tej pory - dodała. 

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę