16 marca w Kępińskim Ośrodku Kultury odbyła się konferencja prasowa rozpoczynająca warsztaty filmowe w ramach projektu YOUTH4FILM. Wydarzenia, które będą odbywały się w ciągu najbliższych miesięcy dedykowane są młodzieży z Kępna oraz Wieruszowa.
W pierwszym spotkaniu z młodzieżą wzięli udział Piotr Psikus - burmistrz Kępna, Rafał Przybył - burmistrz Wieruszowa, dyrektorzy KOK i WDK Dariusz Leśniarek oraz Małgorzata Skolankiewicz, kierownik kina "Sokolnia" Grzegorz Leks oraz koordynator projektu Dawid Kosakiewicz.
Warsztaty, gala przeglądu filmów krótkometrażowych, wyjazdowy plan filmowy, współpraca ze znanymi krajowymi aktorami i profesjonalną kadrą młodych instruktorów – absolwentów wyższych szkól filmowych to tylko wycinek tego co spotka młodych uczestników podczas projektowej przygody.
"Etykiety społeczne są na słoiki, nie na ludzi" z takiego założenia wyszli autorzy projektu sąsiedzkiej przestrzeni kulturowej. Edukacja pozaformalna, animacja są pretekstem do łączenia "sąsiadów", znajdujących się na styku dwóch województw: Wielkopolski i Łódzkiego. Projekt realizowany jest w ramach pomysłu nieformalnej grupy młodych osób związanych ze Stowarzyszeniem ARTwarium, gospodarzem finałowych wydarzeń jest Gmina Kępno a stałymi partnerami centra kultury w których odbywać się będą na co dzień zajęcia: Wieruszowski Dom Kultury i Kępiński Ośrodek Kultury.
Finał projektu czyli Gala Przeglądu Filmów Krótkometrażowych Youth4Film będzie miał miejsce jesienią br. w Kinie Sokolnia w Kępnie. Otwarte zostaną mini pracownie w każdym z ośrodków w ramach których realizowane będą autorskie produkcje młodych twórców. Zajęcia prowadzone będą przez absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi oraz aktorów z Teatru Powszechnego w Łodzi. Młodzi uczestnicy spotkają się także na specjalnym panelu warsztatowym z aktorem krajowej rangi, ale kto to będzie pozostaje małą tajemnicą. - Takie innowacyjne projekty sieciowania udowadniają, że każde kreowane projektowo miejsca są miejscami żywymi, że możemy je wspólnie współtworzyć pomimo różnych granic administracyjnych. Youth4Film to nie tylko płaszczyzna stricte kulturalna, ale także społeczna, integracyjna i wymagająca dużego zaangażowania od każdego z partnerów, które już teraz jest bardzo widoczne i z pewnością przyniesie konkretne rezultaty. Już teraz planujemy cykliczność samego przeglądu oraz zwiększenie w przyszłości ilość regionalnych ośrodków kultury w projekcie. Ważne żeby młode osoby tworzące ten projekt czuły przez cały czas realizacji tej masy różnorodnych działań, że ten projekt jest „umojony” – czyli jest ich, odpowiadający na ich pomysły i przez nich kreowany – komentuje Dawid Kosakiewicz, koordynator projektu.