Tugazeta

Wycieczka ze Żdżar do Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Relacja szkoły
2022-04-12 15:08

11 kwietnia 2022 r. dzieci z przedszkola z grupy starszaków i uczniowie z klas I-III ze Żdżar zwiedzali wystawy i uczestniczyli w warsztatach w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu. Zapoznali się z początkami zasiedlania przez ludzi naszych terenów, z życiem codziennym w tamtych czasach, wytwarzaniem mąki na żarnach, wybijaniem monet, wykonywaniem narzędzi. Na wystawie etnograficznej przyglądali się eksponatom i słuchali opowieści o dawnych, już wymierających zawodach na ziemi wieluńskiej, ciężkiej pracy na roli, strojach ludowych, życiem w drewnianej chacie, wyposażeniem w meble i podstawowe narzędzia, zasadami spożywania posiłków, rolą dzieci w rodzinie, codziennymi zajęciami mężczyzn i kobiet w poszczególnych porach roku, z zabawami i psotami w okresie świąt wielkanocnych. Uczniowie ze szkoły dodatkowo oglądali wystawę poświęconą II wojnie światowej na Ziemi Wieluńskiej.

W warsztatach wielkanocnych przedszkolaki i uczniowie różnymi technikami zdobili jaja woskiem, barwili, by otrzymać kolorowe wzory. Wysłuchali również o dawnych zwyczajach i przesądach wielkanocnych i porównali je z dzisiejszymi zwyczajami.

Pobyt dzieci w Muzeum w Wieluniu był zorganizowany w ramach programu: ,,Zachowane zabytki dziedzictwa historycznego, kulturowego i religijnego na terenie Gminy Bolesławiec’’ realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Żdżary i Wiewiórka, a współfinansowanego przez Gminę Bolesławiec.

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę