Tugazeta

Wróżby andrzejkowe w Żdżarach

Relacja nadesłana do redakcji
2021-12-01 06:25

Od zamierzchłych czasów ludzie pragnęli wiedzieć: co ich czeka, co da się przewidzieć, jak ułoży się najbliższa przyszłość? Wróżby w dniu świętego Andrzeja początkowo miały dotyczyć jedynie dziewcząt i ich rychłego znalezienia męża. A współcześnie w zabawie, związanej z wróżeniem uczestniczą na równi chłopcy i dziewczęta i zakres tematyczny poznawania przyszłości jest bardzo rozszerzony. Ale nasi przodkowie obserwowali przyrodę i dlatego powstawały przysłowia związane z Andrzejem, ale nie tylko powiązane z wróżeniem lecz również z przepowiadaniem pogody i jej wpływu na urodzaj.

Oto niektóre przysłowia Andrzejkowe: Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży; Kiedy na Andrzeja poleje, cały rok nie w porę rolę moczy, suszy; Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota; Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima; Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja; Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja; Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście; Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja; Gdy Andrzej się zjawi, to i zimę postawi; Kiedy na Andrzeja poleje, poprószy, cały rok nie w porę moczy, suszy; Miękko na Andrzeja to dobra nadzieja; Której but na progu stanie, pierwsza panna na wydanie; Na noc św. Andrzeja dziewkom z wróżb nadzieja; Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego; Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze; Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście; Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja; W wigiliją Jędrzeja świętego – ujrzy oblubieńca swego; Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.

W tym roku, niektóre przysłowia związane z pogodą w dniu św. Andrzeja po wielu latach, ponownie nabrały prawdopodobieństwa: mamy śnieg i oziębienie.

30 listopada uczniowie klasy piątej, wraz z panią Agnieszka Płuska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Żdżarach zorganizowali wróżby, związane z Andrzejem, ale we współczesnym wydaniu. Na pierwszym miejscu przepowiadano wszelkie poszukiwania narzeczonych, żon, mężów, ewentualne dzieci. Jednak również można było sprawdzić, jak na imię będzie miała wybranka/wybraniec serca, a może czy będę żył statecznie, dostatnie, a może będę pełnij funkcję polityka lub zdobędę wymarzony zawód, a może pojadę w podróż dookoła świata i zamieszkam ,,w raju’’ podatkowym?.

Nie brakowało chętnych do poznania swojej przyszłości. Zarówno ci najmłodsi, jak i już prawie absolwenci szukali ,,szczęścia’’ u szkolnych wróżek i wróżbitów.

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę