Wójt Sokolnik podsumował...

Słowa cytowane z raportu za 2020 r.
2021-06-16 10:07

Wójt gminy Sokolniki Sylwester Skrzypek w raporcie dotyczącym 2020 r. podsumował aktualną sytuację w gminie.

„Miniony rok uznaję za okres wyzwań, pracy w bardzo trudnych warunkach. Okres wielu wyrzeczeń i konieczności natychmiastowego przystosowywania się do pojawiających się obostrzeń. Dokonana analiza dokumentów strategicznych, programów i uchwał potwierdza ich realizację mimo trudnych warunków ekonomicznych. W ubiegłym roku zdecydowaliśmy się na przygotowanie nowego dokumentu strategicznego i był to trafna decyzja. Kolejne zmiany przepisów prawa w tym zakresie narzucają na samorządy konieczność uzgodnień. W naszym przypadku udało się opracować dokument samodzielny. Wiele godzin pracy zespołu zaowocowało przygotowaniem i uchwaleniem dokumentu, który w przyszłości powinien pomóc w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Oczywiście należy mieć świadomość o wybiórczości realizacji zadań spójnych z możliwościami finansowymi JST. Sprawdza się to co przekazywałem wcześniej - nie jesteśmy w stanie sfinansować całości zamierzeń dokumentów strategicznych.

Nadal odczuwamy skutki zmian prawnych w oświacie, które generują konieczne dopłaty do subwencji. Jest ona w opisywanym roku nieco niższa niż ujęta w poprzednim raporcie ale pragnę przypomnieć, że część zajęć nie była prowadzona ze względu na obostrzenia pandemiczne. Szukamy oszczędności w każdym arkuszu przedkładanym do zatwierdzenia. W bieżącym roku zdecydowaliśmy o utworzeniu 3 dodatkowych oddziałów przedszkolnych w odpowiedzi na liczbę zgłoszonych wychowanków i ewentualne utraty dotacji czy też konieczność dopłat dla innych samorządów. Przygotowanie nowych oddziałów i zabezpieczenie środków na ich funkcjonowanie w skali roku pochłonie ponad pół miliona złotych.

Rozpoczęto debatę nad systemem szkolnictwa w Sokolnikach. Przedłożone analizy zewnętrzne ujawniają wnioski o konieczności reorganizacji szkół. Rozpoznano możliwości pozyskania zgody Kuratora w przedmiotowym zakresie. W mojej ocenie należy kontynuować debatę na temat szkolnictwa. Proces nauki zdalnej wywołał falę frustracji rodziców co do procesu nauczania, jego jakości i rzetelności.

Galopujące ceny materiałów, usług, energii powodują permanentny wzrost kosztów bieżących i majątkowych Gminy. Mechanizmy rynkowe wymuszają na nas wzrost opłat i podatków. Zbilansowanie budżetu z każdym rokiem wydaje się trudniejsze. Zmiany przepisów prawa powodują nieustanne wydatki na szkolenia, opłaty licencyjne programów wspomagających bezpośrednią pracę czy finansowanie kancelarii.

Nie zmieniła się sytuacja biurokratyczna nakładana na urząd. Sprawozdania, zestawienia, raporty to podstawa zabierająca czas na bieżące wydawanie rozstrzygnięć. Zareagowaliśmy na trudną sytuację finansową ograniczając wynagrodzenia pracowników na okres kilku miesięcy. Liczyłem na solidarność nauczycieli przy wypłatach czternastek, tutaj jednak spotkał mnie zawód.

Aktywnie sięgaliśmy po środki zewnętrzne w czasie pandemii. Ich pozyskanie odzwierciedla „Sprawozdanie roczne z wykonania budżetu GMINY SOKOLNIKI za 2020 rok”. Dopominaliśmy się uwzględnienia obszaru Gminy w strategii województwa. Uczestniczyłem w spotkaniach z posłami na których przedstawiałem potrzeby samorządu. Poznaliśmy zarys dokumentów strategicznych dla Polski. Analiza Krajowego Funduszu Odbudowy daje nadzieję na środki zewnętrzne niezbędne do prowadzenia dalszych inwestycji. Nie wiemy jednak jak będzie wyglądała dystrybucja wsparcia, jakiego rodzaju to wsparcie będzie. Musimy cierpliwie poczekać na publikację dokumentów wdrożeniowych. Założenia Polskiego Ładu mogą powodować uszczuplenie wpływów z podatków PIT. Konsekwencje wpływów przełożą się na proces inwestycyjny i dalszy rozwój Gminy. Dostrzegam potrzebę przygotowywania dalszych dokumentów inwestycyjnych, pozwoleń, opracowań tak by maksymalnie elastycznie przygotować się do nowej perspektywy finansowej. Mówiąc o dokumentacji mam na myśli dalszą rozbudowę kanalizacji, przebudowę oczyszczalni ścieków, ciągi pieszo-rowerowe, oświetlenie uliczne, doposażenie parku maszynowego do obsługi utrzymania terenów w gminie.

Weryfikacji powinniśmy poddać teren Gminy. W przypadku ustabilizowania prawa w tym zakresie warto zastanowić się nad nowymi dokumentami planistycznymi. W ubiegłym roku Gmina włączyła się w proces tworzenia dokumentacji zjazdów w obrębie węzła Wieluń już dzisiaj mogę powiedzieć, że nastąpił postęp w tym zakresie.

Należy zrewidować proces wynagradzania pracowników. Uważam, że zarobki należy urealnić. Należy się zastanowić nad organizacją urzędu by w pełni zaspokoić oczekiwania mieszkańców. Musimy pochylić się nad środkami komunikacji z mieszkańcami, usprawnić stronę internetową, wymienić przestarzałe oprogramowania”.

Cały raport zobaczycie tutaj: https://www.sokolniki.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3866:informacja-w-sprawie-raportu-o-stanie-gminy-sokolniki-za-2020-rok&catid=79&Itemid=473

 

 

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę