Tugazeta

Wmawiano mu, że ma na koncie bitcoiny. Stracił pieniądze

Policja ostrzega przed oszustami
2022-01-05 12:40

Wieluńscy mundurowi ostrzegają przed oszustwami związanymi z inwestowaniem na rynkach kryptowalut. W ten sposób mieszkaniec powiatu wieluńskiego stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mężczyzna padł ofiarą manipulacji ze strony oszusta podającego się za przedstawiciela firmy finansowej. Poprzez zainstalowanie oprogramowania AnyDesk, umożliwił zdalny dostęp do swojego komputera. Apelujemy - chęć łatwego i szybkiego zysku często kończy się utratą sporej gotówki.

W ostatnim czasie do wieluńskiej komendy zgłosił się mężczyzna, który poinformował, że w wyniku oszustwa  stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych. - Schemat działania przestępcy był następujący. Do pokrzywdzonego zadzwonił mężczyzna podający się za przedstawiciela firmy finansowej. W tracie rozmowy poinformował swojego rozmówcę, że na koncie prowadzonym na jego nazwisko znajdują się bitcoiny relacjonuje st. asp. Katarzyna Grela z KPP. - Następnie zaoferował swoją pomoc przy wypłacie środków z kryptowalut na konto osobiste. Jednocześnie warunkiem koniecznym do uzyskania tych środków było posiadanie odpłatnej licencji, w uzyskaniu której zaoferował pomoc. Kolejno pokrzywdzony był instruowany telefonicznie, gdzie ma się zalogować, na jakiej stronie internetowej oraz został poproszony o zainstalowanie programu AnyDesk na swoim komputerze. W rzeczywistości to oprogramowanie umożliwiło oszustom dostęp do jego komputera i możliwość jego przejęcia. Po jego zainstalowaniu, kolejno proszony był o zalogowanie się na swoje konto bankowe i w jego imieniu zostały złożony wniosek do banku o udzielenie pożyczki. Pieniądze z udzielonej pożyczki, zgodnie z instrukcją pokrzywdzony przelał na wskazane przez oszusta konto. W ten sposób pokrzywdzony stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dopiero po jakimś czasie, gdy doradca firmy przestał się z nim kontaktować, zorientował się że został oszukany, niestety było już za późno.

- Policja apeluje o rozwagę i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi oraz zachowanie zasad bezpieczeństwa w sieci. Pamiętajmy, że pomysłowość i przebiegłość oszustów jest nieograniczona - dodaje st. asp. Grela. - Nie ulegajmy złudnym wizjom dużego i szybkiego zysku oferowanym przez przestępców! Tylko rozsądek i rozwaga mogą uchronić nas przed staniem się ofiarą naciągaczy.


 

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę