Wilki w Lututowie? Nie ma już raczej wątpliwości. Drapieżniki będą oczyszczone z zarzutów

REGION
2022-11-07 13:11
Wilki w Lututowie? Nie ma już raczej wątpliwości. Drapieżniki będą oczyszczone z zarzutów

Czy bydło w Kłoniczkach w gminie Lututów faktycznie zaatakowały wilki? Hodowca jest przekonany, że tak właśnie było. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi, w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy, prowadzi czynności zmierzające do ustalenia stanu faktycznego. Ich celem jest identyfikacja zwierzęcia, które dokonało szkody.  Okazuje się, że za ubiegłoroczny atak na bydło odpowiedzialne były zdziczałe psy. Podobnie może być i tym razem. O możliwym ataku dzikich czworonogów opowiedział portalowi tugazeta.pl m.in. zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Sieradzu, Tomasz Mroczek. 

W Lututowie w październiku 2021 doszło do ataku zwierząt na 4 sztuki bydła. 3 z nich padły na miejscu. Wówczas rolnik wystąpił o odszkodowanie, wskazując na atak wilków. Pieniędzy nie otrzymał. RDOŚ wyjaśnia, że za pierwszy atak nie odpowiadały drapieżniki. 

30 września 2021 r. pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi otrzymali zgłoszenie telefoniczne przedstawiciela Urzędu Gminy w Lututowie w tej sprawie. Niezwłocznie skontaktowali się z poszkodowanym, a następnie przeprowadzili szczegółowe oględziny przedmiotowego terenu. Podczas wizji sporządzono dokumentację fotograficzną i spisano protokół szkód, który podpisany został przez pracowników RDOŚ w Łodzi oraz poszkodowanego. Poszkodowany nie wniósł żadnych zastrzeżeń do protokołu. Pracownicy RDOŚ w Łodzi przekazali poszkodowanemu formularz wniosku i udzielili wyczerpujących informacji o procedurze jego złożenia - wyjaśnia Tomasz Radziewicz, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi - Regionalny Konserwator Przyrody. - Na podstawie materiału dowodowego stwierdzono, iż sposób ataku, wielkość obrażeń i rodzaj ran nie jest typowy dla wilka. Sposób ataku oceniono jako chaotyczny i niewyspecjalizowany. Nie znaleziono żadnych śladów charakterystycznych dla ataków wilków. Stwierdzono brak jakichkolwiek typowych wilczych ugryzień oraz obfitych ran zadawanych z tyłu zwierzęcia, brak śladów typowego ataku na gardło w celu uduszenia oraz otwarcia jamy brzusznej i znacznego zjedzenia ofiary. Dokładna analiza śladów i tropów zastanych na miejscu i zarejestrowanych na zdjęciach także wykazała, że nie są to ślady wilków, lecz psów.

Jak wyjaśnia dalej Tomasz Radziewicz, w celu wnikliwego zbadania sprawy, w niewielkiej odległości od miejsca szkody, zainstalowano fotopułapkę należącą do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi. Urządzenie to nie zarejestrowało żadnych zwierząt na przedmiotowym obszarze.

Zgodnie z obwiązującymi przepisami prawa, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wypłaca odszkodowania za szkody wyrządzone przez niektóre gatunki zwierząt chronionych, do jakich należy wilk. W opisanym zdarzeniu z 2021 r. zaistniał problem bezpańskich psów, stanowiących zagrożenie dla zwierząt gospodarskich na terenie gminy Lututów. Zgodnie z przepisami prawa, zapobieganie bezdomności zwierząt i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gmin. 

A co z tegorocznym zdarzeniem? 

31 października pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi zostali zawiadomieni telefonicznie o podejrzeniu wystąpienia szkody spowodowanej przez wilki w miejscowości Kłoniczki w gminie Lututów. Niezwłocznie udali się pod wskazany adres, gdzie dokonali dokładnych oględzin miejsca zdarzenia oraz sporządzili szczegółową dokumentację fotograficzną i przeprowadzili skrupulatny wywiad z poszkodowanym. Poza tym pobrali próbki śliny z okolic ran obu cieląt. Obecnie w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy trwają czynności zmierzające do ustalenia stanu faktycznego. Ich celem jest identyfikacja zwierzęcia, które dokonało szkody.

- Informuję również, że w ramach prewencji 5 listopada 2021 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi wysłała do wszystkich gmin województwa łódzkiego informację dotyczącą sposobów postępowania w sytuacjach konfliktowych z wilkami. Przekazano także stosowne materiały edukacyjne. Ponadto 19 stycznia 2022 r. w Urzędzie Gminy Lututów przeprowadzono szczegółowe szkolenie dotyczące postępowania w sprawach z domniemanym udziałem wilków - dodał Tomasz Radziewicz. 

Autor:
RED

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę