Wieruszowianin będzie świadkiem startu teleskopu

Artykuł Kazimierza Błaszczaka
2021-12-24 21:07

Filip Ogorzelski - Wieruszowianin będzie świadkiem startu teleskopu kosmicznego.

JWST to skrót James Webb Space Telescope - Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba.

Jest to następca Teleskopu Kosmicznego Hubble'a, który się wsławił niesamowitymi odkryciami astronomicznymi. JWST będzie obserwował wszechświat w podczerwieni i ze 100 razy większą dokładnością niż poprzednik. Jest szansa, że teleskop ten odkryje planety pozasłoneczne, na których istnieje inteligentne życie i cywilizacje podobne do naszej ziemskiej. Byłaby to największa sensacja w historii ludzkości. Wierzę, że doczekamy się tej chwili.

Budowa teleskopu i start teleskopu opóżniał się conajmniej od 10-ciu lat. Pierwotny koszt 1,6 mld dol wzrósł do 8,7 mld. Z tego powodu Kongres USA chciał skreślić ten projekt ale ostatecznie zaakceptował wszelkie zmiany.

Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba

Główne zwierciadło teleskopu składa się z 18 sześciokątnych luster, wykonanych z berylu pokryrych złotem. Każdy segment pokryty jest cienką warstwą złota, dzięki której lustro będzie w stanie odbijać promieniowanie podczerwone. Zwierciadło główne rozłoży się dopiero na orbicie, a jego średnica wyniesie 6,5 m, czyli 2,5 raza więcej niż teleskopu Hubble’a, przy prawie trzykrotnie mniejszej masie. Powierzchnia zbierająca promieniowanie będzie miała 25 m² (ponad 5 razy więcej niż w zwierciadle Hubble’a).

Teleskop ma być umieszczony na orbicie wokół punktu libracyjnego L2 układu Słońce-Ziemia, który znajduje się w odległości ok. 1,5 mln km od Ziemi. Teleskop będzie obiegał punkt L2 w ciągu około pół roku, w odległości zmieniającej się od 250 000 do 832 000 km od niego. Okres obiegu teleskopu wokół Słońca będzie taki sam, jak Ziemi wokół Słońca, czyli 1 rok.

Filip bierze udział w wyprawie wraz Robertem Szajem - dyrektorem TVP Nauka do Gujany Francuskiej do Gujańskiego Centrum Kosmicznego - Kosmodrom Kouru. Celem wyprawy jest przeprowadzenie relacji ze startu JWST. Pierwotny termin startu rakiety Ariane 21 grudnia został przesunięty z powodu ulewy na 25 grudnia. Na fejsbuku będzie bezpośrednia transmisja. Trzymamy kciuki za udaną wyprawę i udany start.

Dodam tylko że Filip w okresie kiedy uczył się w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wieruszowie był bardzo aktywnym członkiem Wieruszowskiego Koła Astronomicznego, brał udział w konkursach astronomicznych zajmując 1-sze miejsca i sfotgrafował wspólnie z innymi tranzyt Wenus w roku 2012. Zdjęcie zdobyło 1-sze miejsce w konkursie astrofotograficznym w Częstochowie. Filip wielokrotnie brał udział w wyprawach na całkowite zaćmienie Słońca ( USA, Chile) i w innych wyprawach astronomicznych np na Wyspy Kanaryjskie - koniunkcja planet, gdzie wykazał się dużym zaangażowaniem i inwencją, za astrofotografie zdobył nagrody. Gratulujemy.

Na zdjęciach panowie Filip i Robert oraz JWST.

Pozdrawiam

Kazimierz Błaszczak 

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę