Tugazeta

Warsztaty psychologiczne dla dzieci i młodzieży

Ja też potrafię
2022-01-21 12:13

Coraz częściej się słyszy w mediach lub środowisku lokalnym, że dzieci i młodzież doświadczają różnego rodzaju problemów emocjonalnych. Współczesny świat wywiera presję nie tylko na dorosłych, ale i na dzieci oraz młodzież. Dzieci i młodzież, tak samo jak dorośli, funkcjonują i rozwijają się w relacji z otaczającym światem. Reakcje otoczenia na dziecko nie tylko kształtują jego zachowanie, ale też testują umiejętności radzenia sobie z różnymi trudnościami. Niestety część dzieci i młodzieży nie zdaje tych testów, gdyż presja otoczenia jest zbyt silna i wymagająca. Efektem tego jest osamotnienie dziecka w swoim środowisku lub jego agresja, wobec tego środowiska, które je nie akceptuje. Dlatego tak bardzo istotne jest, aby rodzic odpowiednio wcześnie dostrzegł problemy emocjonalne swego dziecka i zaczął reagować. Czasem wystarczy dobre oddziaływanie wychowawcze rodziców, aby dziecko mogło odnaleźć się w swoim środowisku. Czasem jednak problemy emocjonalne dziecka przewyższają możliwości wychowawcze rodziców. Wówczas ważne jest, aby rodzice byli na tyle otwarci i skorzystali ze specjalistycznego wsparcia. Natomiast jeśli tego nie zrobią, to ich bezradność tylko może pogłębić problem. Specjalistycznym wsparciem dla dzieci i młodzieży zajmują się głównie poradnie psychologiczno–pedagogiczne.

SP ZOZ „Miejski Ośrodek Profilaktyki, Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Wieruszowie” od wielu lat organizuje warsztaty dla dzieci i młodzieży, które mogą odgrywać role uzupełniającą do w/w specjalistycznego wsparcia lub po prostu są dla dzieci i młodzieży, które zaczynają mieć trudności emocjonalne, jednak jeszcze nie wymagają specjalistycznego wsparcia. Informujemy z przyjemnością, że po raz kolejny Ośrodek realizuje Warsztaty psychologiczne dla dzieci i młodzieży pn. „Ja też potrafię”. Gmina Wieruszów w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiazywania Problemów Alkoholowych na 2022r. przekazała środki finansowe na przeprowadzenie zajęć warsztatowych.

Wiodącym celem warsztatów jest wzmocnienie psychologiczne dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 16 lat w kontekście efektywnego radzenia sobie w środowisku rówieśników, wzmocnienia własnej wartości i wzbogacenia poczucia odpowiedzialności. Dotyczy to przede wszystkim, takich aspektów, jak:

  • Radzenie sobie ze złością – umiejętność ta minimalizuje agresję

  • Radzenie sobie z niepowodzeniami – umiejętność ta daje możliwość efektywnego pokonywania barier życiowych

  • Zwiększona samoocena – buduje poczucie własnej wartości wolnej od egoizmu

  • Aktywność podczas zajęć – aktywność potrzebna w różnych sferach życia

  • Asertywne wyrażanie myśli i uczuć

  • Minimalizowanie skłonności do uzależnień

Zajęcia przygotowywane są w taki sposób, aby poznać część teoretyczną danej problematyki, a następnie w sposób praktyczny przećwiczyć zdobytą wiedzę. Zbudowane są w formie pracy z grupą, jak również zawierają elementy pracy indywidualnej. Również zaniepokojeni zachowaniem swoich dzieci rodzice mają możliwość konsultacji psychologicznych.

Przewidziane są również dodatkowe atrakcje:

  • Świętowanie Dnia Dziecka

  • Całodniowa wycieczka krajoznawcza

  • Wigilia

Zajęcia odbywają się w salce parafialnej przy kościele św. Stanisława w Wieruszowie, ul. Warszawska 93A, w każdy poniedziałek miesiąca (z wyjątkiem świąt i okresu wakacyjnego) w godzinach między 16.00 a 19.00. - w zależności do jakiej grupy wiekowej dziecko będzie przydzielone, spotkanie trwa 1,5 godziny.

Zajęcia prowadzone są całkowicie bezpłatnie!

Bardziej szczegółowych informacji można uzyskać w siedzibie Ośrodka w Wieruszowie przy ul. Kępińskiej 53 lub przez telefon na nr 62 7840017 lub klikając na link naszej strony internetowej: http://moptuiw.wieruszow.pl/inne-uslugi/warsztaty-psychologiczne-dla-dzieci-i-mlodziezy

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę