W maju pierwsze wypłaty 500+ dla uchodźców

ŁÓDZKIE
2022-04-20 12:30

Ponad 19 tys. wniosków o świadczenie 500 plus na dzieci z Ukrainy wpłynęło do ZUS w województwie łódzkim. W maju ruszą pierwsze wypłaty świadczeń. W powiecie wieruszowskim, na obecny okres, świadczeniem objętych będzie 318 dzieci z Ukrainy.

Dzięki specjalnej ustawie uchodźcy z Ukrainy mogą ubiegać się już o świadczenie 500 plus i żłobkowe. Niebawem będą także mogli złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy. Pierwsze wypłaty świadczenia 500 plus trafią na ich konta bankowe już w maju – informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Aktualnie obywatele Ukrainy mogą składać wnioski o 500 plus na dzieci do 18 roku życia na dwa okresy świadczeniowe: bieżący - trwający do końca maja oraz na nowy, który rozpocznie się 1 czerwca i będzie obowiązywał do końca maja 2023 roku. Przy czym świadczenie 500 plus przysługuje uchodźcy tylko w okresie zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce.

Dotychczas w całym kraju uchodźcy z Ukrainy złożyli 318 tys. wniosków o świadczenie 500 plus dla około 487 tys. dzieci. W województwie łódzkim takich wniosków złożono ponad 19 tys., w tym 11,2 tys. wniosków obejmujących 17 tys. dzieci - na bieżący okres świadczeniowy oraz 8,3 tys. wniosków na 12,8 tys. dzieci na nowy okres świadczeniowy, który zaczyna się 1 czerwca, a kończy 31 maja 2023 r. – dodaje rzeczniczka.

O świadczenia rodzinne z ZUS mogą ubiegać się osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutego br. w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu. Do złożenia wniosków, np. o 500 plus niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS. Pomoc przy założeniu profilu na PUE ZUS i złożeniu elektronicznie wniosków o świadczenia uchodźcy mogą uzyskać w placówkach ZUS na salach obsługi klientów.

 

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę