W Lututowie znikają śmieci. Będzie niższa stawka. Zapadła decyzja Rady

Gmina Lututów
2022-11-24 13:19
W Lututowie znikają śmieci. Będzie niższa stawka. Zapadła decyzja Rady

Do niecodziennej decyzji doszło w czwartek w Lututowie. W czasie kryzysu i ciągłych podwyżek, miejscowa Rada Miejska podjęła uchwałę o obniżeniu stawek za odbiór odpadów. 

Przeciętnie mieszkaniec będzie płacił o 3 zł mniej niż do tej pory. Podstawowa stawka wynosiła 29,70 zł. Jeśli deklarowało się posiadanie kompostownika, stawka została zmniejszana o 11%. Teraz podstawa wynosi 26,40 zł, przy czym radni zachowali ulgę dla osób kompostujących bioodpady. Oznacza to, że stawka od "głowy" wynosić będzie 23,50 zł. 

Rada Miejska w lipcu podniosła ceny, bowiem "Eko-Region" zażądał wyższych kwot. Co takiego stało się tym razem?
 

- Samorząd i Rada są uczciwi w stosunku do mieszkańców - mówił burmistrz Marek Pikuła. - Sytuacja się zmieniła. My płaciliśmy na podstawie przewidywanych wartości, przyjmowanych za okres poprzednich 2 lat. My tę wartość naliczaliśmy w lipcu, wówczas kiedy podejmowaliśmy tę uchwałę. Tonaż ilości odbieranych odpadów radykalnie się zmniejszył, w związku z tym konsekwencją było też, żeby tę mniejszą opłatę wprowadzić dla mieszkańców. Nie wiem, ale myślę, że to jest spowodowane tą trudną sytuacją z ogrzewaniem, z opałem, i pewnie część tych odpadów wędruje do naszych pieców. My to śledzimy, ilość odbieranych odpadów radykalnie się zmniejszyła. 

Burmistrz wyliczył, że 4-osobowa rodzina zaoszczędzi w roku blisko 150 zł. Umowa obowiązuje do końca 2023 r. 

Autor:
RED

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę