Układ okresowy pierwiastków ma 150 lat !

WÓJCIN
2019-12-19 09:17

Znajdziesz ją na ścianie w każdej szkole, a także w każdym laboratorium chemicznym i w każdej książce do chemii. Oczywiście chodzi o tablicę Mendelejewa. Została ona opracowana dokładnie 150 lat temu. Z tej okazji obecny rok został ogłoszony przez ONZ Rokiem Układu Okresowego Pierwiastków. Co sprawia, że jest on tak wyjątkowy? ONZ w uzasadnieniu stwierdza, że ułożenie tablicy przedstawiającej pierwiastki jest jednym z największych osiągnięć naukowych w historii ludzkości. Dokładnie 150 lat temu rosyjski naukowiec Dmitrij Mendelejew ułożył znane wtedy 63 pierwiastki w tablicę, która przez lata była uzupełniana. Wersja układu okresowego opublikowana przez IUPAC 28 listopada 2016 roku zawiera 118 pierwiastków o liczbach atomowych od 1 do 118. Odkrycia pierwiastków o liczbach atomowych 113 (nihon), 115 (moskow), 117 (tenes) i 118 (oganeson) zostały potwierdzone w grudniu 2015 roku, a oficjalnie nazwy tym pierwiastkom nadano w listopadzie 2016 roku

Z tej okazji uczniowie Szkół Podstawowych w Dzietrzkowicach, Łubnicach i Wójcinie postanowili świętować urodziny układu okresowego pierwiastków w bardzo ciekawy sposób.

Uczennice klas VIII i VII SP w Dzietrzkowicach stworzyły 2 tablice pierwiastków z pachnących świętami ciasteczek. Wypieki były ozdobione symbolami pierwiastków odpowiednimi do miejsca w układzie okresowym. Jedna tablica była pierniczkowa, druga natomiast była wykonana z ciasteczek o różnych smakach. Dzień wcześniej uczniowie klasy VII w Łubnicach wspólnie dekorowali upieczone wcześniej świąteczne pierniki tworząc w ten sposób bardzo kolorową i radosną tablicę pierwiastków. Wszystkie ciasteczka były bardzo smaczne i mimo wszystko bez chemii!

W Wójcinie natomiast świętowanie urodzin układu okresowego pierwiastków odbyło się już w październiku br. Szkolne okna zostały udekorowane kartkami z symbolami pierwiastków i rysunkami charakteryzującymi daną substancję. Dekoracja przybrała kształt dużej jak szkoła w Wójcinie tablicy pierwiastków. Miejmy nadzieję, że 150 letni układ okresowy będzie dla uczniów podstawowym źródłem wiedzy chemicznej!

Tekst i foto – Jolanta Kik

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę