Tugazeta

Uczniowie z Pieczysk w Krakowie i Wieliczce

Relacja szkoły
2022-05-13 08:09
Uczniowie z Pieczysk w Krakowie i Wieliczce

11 maja 2022 r. uczniowie klas IV-VII Szkoły Podstawowej w Pieczyskach wyruszyli na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce i na Zamek Królewski na Wawelu. Było to ostatnie zdanie z harmonogramu działań zmierzających do nadania szkole patrona i sztandaru. Głównym celem było poznanie miejsca pochówki przyszłej patronki szkoły- Królowej Jadwigi. Po blisko 3 godzinnej podroży wszyscy dotarli do Wieliczki, by rozpocząć zwiedzanie tego wyjątkowego miejsca. Uczniowie zeszli w podziemia kopalni pokonując 755 schodów. Po drodze zobaczyli wiele rzeźb wykonanych z soli m. in. Mikołaja Kopernika, Jana Pawła II, wysłuchali legendy o św. Kindze – patronce górników. Uczniowie mogli także podziwiać stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. Przeszło 2 godziny wędrówki po kopalnianych korytarzach upłynęły bardzo szybko i sprawiły uczniom wielką radość.

Kolejnym etapem podróży był Zamek Królewski na Wawelu. Zwiedzanie wawelskiego wzgórza uczniowie rozpoczęli od słynnej Katedry. W ciszy i z wielką uwagą wsłuchiwali się w słowa pani przewodnik, podziwiając niezwykle piękne, zgromadzone w tym miejscu bogactwa kultury narodowej. Obejrzeli wnętrze Katedry, krypty i groby królewskie, w tym miejsce pochówku Królowej Jadwigi. Byli również na wieży, na której wisi słynny Dzwon Zygmunta. Dziedziniec Zamku Wawelskiegoze swoimi wspaniałymi renesansowymi krużgankami z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników tej ciekawej wycieczki. Wycieczka była dla wszystkich uczniów niezapomnianą, żywą lekcją historii.

Autor:
RED

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę