Tam, gdzie włodarze dzielą się władzą

Nagrody Super Samorząd 2013 wręczone
2014-02-28 16:02

W Pałacu Prezydenckim, z udziałem Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierda Dziekońskiego wręczono nagrody Super Samorząd 2013 przyznane w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór Fundacji Batorego. Honorowy patronat nad nagrodą objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. - Doceniam zaangażowanie samorządów, które uczestniczą w programie. Pokazują Państwo, że celem samorządności jest nie tylko dobra organizacja, ale także otwartość na potrzeby mieszkańców i spełnianie ich oczekiwań – napisał w liście do uczestników gali wręczenia  nagrody Super Samorząd 2013 prezydent RP Bronisław Komorowski.

Laureatami Nagrody Super Samorząd 2013 zostali:

·         Parlament Młodzieży Miasta Radomia i władze samorządowe Radomia

·         Sołectwo Rębiszów i władze samorządowe gminy Mirsk

·         Stowarzyszenie „Kuźnia Inicjatyw Niebanalnych" i władze samorządowe gminy Kozielice

·         Stowarzyszenie Nowy Międzychód i władze samorządowe gminy Międzychód

·         Stowarzyszenie „Wspólne Wójtowo" i władze samorządowe gminy Barczewo

- Nagrodzono te gminy, w których mieszkańcy wzięli na siebie współodpowiedzialność za podejmowane decyzje, a włodarze chętnie podzielili się władzą. Jury doceniło nowe, ciekawe pomysły na angażowanie różnych grup mieszkańców. Wśród laureatów są za równo gminy wiejskie jak i miejskie, w prowadzonych działaniach brała udział młodzież, a także seniorzy.- mówi Joanna Załuska dyrektor programu Masz Głos, Masz Wybór z Fundacji im. Stefana Batorego.

W tym roku o nagrodę rywalizowało 250 formalnych i nieformalnych grup z całego kraju. Część dokonywała zmian w przestrzeni, np. rewitalizowała zaniedbane parki, przygotowywała pomysły zagospodarowania polnych dróg część działała na rzecz lepszej komunikacji z lokalną władzą i np. we współpracy z urzędem przygotowywała mobilne aplikacje na smartfony, dzięki którym w każdej chwili można skontaktować się z radnym, jeszcze inni wprowadzali budżety obywatelskie w swoich gminach. Dzięki ich działaniom mieszkańcy mogli wziąć losy gmin w swoje ręce.

- Cieszę się, że coraz częściej mieszkańcy na co dzień korzystają z możliwości, które daje im demokracja. Rośnie świadomość własnych praw i chęć angażowania się. Mam nadzieję, że pokaże to również frekwencja wyborcza. W tym roku do urn pójdziemy aż dwa razy: podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego i samorządowych. Pamiętajmy o tym, że udział w głosowaniu to nasze prawo, korzystajmy z niego, aby wybrać świadomie swoich przedstawicieli – apelował Aleksander Smolar prezes Fundacji im. Stefana Batorego.

Akcja Masz Głos, Masz Wybór, w ramach której przyznawana jest nagroda Super Samorząd, to realizowany od 12 lat ogólnopolski projekt Fundacji im. Stefana Batorego. W 2013 roku jej partnerami były: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju, Sieć Obywatelska – Watchdog Polska oraz Stowarzyszenie Szkoła Liderów.

W 2014 roku uczestnicy akcji zajmą się przygotowywaniem swoich gmin do wyborów i prowadzeniem debat wyborczych. Wspólnie postaramy się pomóc mieszkańcom dokonać świadomych wyborów przy urnach. Do akcji można zgłosić się już dziś na www.maszglos.pl.

Laureaci nagrody Super Samorząd 2013:

Parlament Młodzieży Miasta Radomia i władze samorządowe Radomia (woj. mazowieckie)

Mateusz Wojcieszak, mateusz2077@vp.pl, tel. 509972234

Jak sprawić aby radomskiej młodzieży łatwiej było wpływać na codzienne życie miasta? Aby poznać odpowiedź na to pytanie członkowie i członkinie Parlamentu Młodzieży Miasta Radomia zorganizowali cykl debat, podczas których młodzi ludzie wypracowali proste i skuteczne metody kontaktowania się z władzami miasta. Pierwszym, bardzo użytecznym efektem jest mobilna aplikacja na smartfony „Poznaj swoich radnych”, która zawiera sylwetki radnych, dane kontaktowe i podstawowe informacje o Urzędzie Miejskim i Parlamencie Młodzieży. Dzięki niej w każdej chwili można zadzwonić do radnego/radnej albo wysłać im wiadomość. Już niedługo radomscy radni i radne rozpoczną cykl spotkań z młodzieżą w szkołach ponadgimnazjalnych a swoje dyżury przeniosą z urzędu do miejskich kawiarń.

Jury nagrody Super Samorząd szczególnie doceniło nowatorskie pomysły angażowania młodych ludzi w życie ich miasta.

 

Sołectwo Rębiszów i władze samorządowe gminy Mirsk (woj. dolnośląskie)

Piotr Cybulski, soltys@rebiszow.pl, tel. 792720705

W Rębiszowie, jak w wielu polskich wsiach, była sieć zaniedbanych i nieużywanych polnych dróżek. Mieszkańcy, postanowili wspólnie zmienić je w miejsce gdzie aktywnie będzie można spędzić wolny czas. Przemierzali pola wzdłuż i wszerz rozmawiając o tym jak najlepiej je zagospodarować. W ten sposób powstał pomysł na szlak „Polną Drogą do Siebie”, w którego planowanie zaangażowali się mieszkańcy w różnym wieku - od 2 do 65 lat. Ich działania zainteresowały władze gminy. Wójt przychodził na spotkania, a jeden z radnych – listonosz dostarczał materiały informacyjne do wszystkich domów we wsi. Dzięki wspólnym działaniom udało się znaleźć środki na realizację pomysłu i już niedługo mieszkańcy Rębiszowa będą mogli spotkać się na „Polnej Drodze do Siebie”.

Jury nagrody Super Samorząd szczególnie doceniło zaangażowanie całej wspólnoty samorządowej w realizację wspólnych pomysłów.

Stowarzyszenie „Kuźnia Inicjatyw Niebanalnych” i władze samorządowe gminy Kozielice (woj. zachodniopomorskie)

Anita Stolarczyk, stolarczyk.anita@gmail.com, tel. 791185130

Co zrobić jeśli we wsi potrzeba wielu remontów, a brakuje na nie pieniędzy? Wspólnie zabrać się do pracy! Tak zrobili mieszkańcy małej popegeerowskiej wsi Mielno Pyrzyckie. Odnowili przystanek autobusowy i tablicę ogłoszeń, wyczyścili basen przeciwpożarowy, uporządkowali teren wokół świetlicy wiejskiej i podmurowali jej ściany, zasadzili nowe rośliny na terenach zielonych w centrum wsi, postawili oznaczenia na placu zabaw, ustawili ławki oraz utwardzili teren wokół kościoła. Prace koordynowały członkinie Stowarzyszenia „Kuźnia Inicjatyw Niebanalnych”. Urząd gminy na równi z mieszkańcami zaangażował się w działania: urzędnicy pomagali od strony formalnej a władze znalazły środki na zakup najpotrzebniejszych materiałów.

Jury nagrody Super Samorząd szczególnie doceniło ogromnie zaangażowanie mieszkańców, którzy na wspólnej pracy społecznej spędzili aż 220 godziny.

 

Stowarzyszenie „Wspólne Wójtowo” i władze samorządowe gminy Barczewo, woj. warmińsko-mazurskie

Beata Jakubiak, wspolnewojtowo@gmail.com, 602486476

Współpraca z sąsiadami zza miedzy często bywa bardzo trudna... Jednak jeśli wszystkim na niej zależy może dawać fantastyczne efekty! Mieszkańcy Wójtowa w gminie Barczewo postanowili otworzyć szlak pieszo-rowerowy. Podczas spotkań i rozmów wspólnie ustalili jak powinien wyglądać, aby mogli korzystać z niego wszyscy mieszkańcy. Pomysł spodobał się władzom gminy, które znalazły środki na jego realizację. Ale to jeszcze nie koniec. Mieszkańcy Barczewa zarazili swoim entuzjazmem sąsiadów i w efekcie szlak turystyczny obejmie aż 4 gminy (Barczewo, Dywity, Olsztyn, Purda). Otwarcie szlaku planowane jest na wiosnę tego roku. Już niedługo mieszkańcy Wójtowa będą mogli dojechać rowerem aż do stolicy województwa.

Jury nagrody Super Samorząd szczególnie doceniło wzorową współpracę przy realizacji projektu pomiędzy sąsiadującymi ze sobą gminami.

 

Stowarzyszenie Nowy Międzychód i władze samorządowe gminy MiędzychódKrzysztof Suszka, krzysztof.suszka@nowymiedzychod.pl, 501485554

Stowarzyszenie Nowy Międzychód postarało się o wprowadzenie budżetu obywatelskiego w liczącej przeszło 18 tys. mieszkańców gminie. Jego członkowie zaczęli od promowania idei, podczas rozmów z sąsiadami, członkami rodzin, w miejscu pracy oraz w Internecie. W porozumieniu z burmistrzem i przewodniczącym rady miejskiej, organizowali spotkania dla organizacji społecznych, a podczas lokalnych imprez rozmawiali o budżecie z mieszkańcami. Jeden z radnych pomógł opracować procedurę i zasady budżetu obywatelskiego dla gminy Międzychód. Doceniając starania stowarzyszenia i zainteresowanie mieszkańców, Rada Miejska zdecydowała o przyjęciu projektu budżetu obywatelskiego. Na uwagę zasługuje fakt, że projekty zadań w ramach budżetu mogą zgłaszać mieszkańcy już od 16 roku życia. Wkrótce rozpoczną się konsultacje projektów na przyszły rok – mieszkańcy zdecydują, na co wydać ok. 300 tys. zł.

Jury nagrody Super Samorząd szczególnie doceniło fakt, że bardzo dobre procedury budżetu obywatelskiego, które wspólnie wypracowano staną się podstawą stałej zmiany w zarządzaniu gminnymi pomysłami.

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę