Świętowali Dzień Wcześniaka w Szkole Podstawowej nr 2 w Wieruszowie

WIERUSZÓW
2022-11-23 08:23
Świętowali Dzień Wcześniaka w Szkole Podstawowej nr 2 w Wieruszowie

17 listopada przypada Światowy Dzień Wcześniaka. To święto wszystkich dzieci urodzonych przedwcześnie. Dzieci, które nie miały możliwości rozwinąć się w pełni w najbezpieczniejszym miejscu na świecie, czyli w brzuchu własnej mamy. 1 na 10 urodzonych dzieci rodzi się przedwcześnie, dlatego też symbolem wcześniaków jest malutka skarpetka, powieszona obok dziewięciu większych, zaś kolorem - fiolet - symbol siły i delikatności. Natomiast przytulanka - ośmiorniczka wykonana na szydełku z bawełnianych nici posiada właściwości kojące. Jak wykazały badania w Danii, gdzie zapoczątkowano ten nurt, dzieci w towarzystwie głowonoga mają spokojniejszy oddech, bardziej stabilne tętno. Wzmaga się także poczucie bezpieczeństwa. Macki ośmiorniczki przypominają pępowinę, co pozwala wcześniakowi lepiej znieść pierwsze i najtrudniejsze chwile poza brzuszkiem mamy. Często ośmiorniczkę najpierw przytula mama, aby dziecko czuło jej zapach, a co za tym idzie bliskość, która początkowo jest bardzo ograniczona.

Wcześniaki rodzą się zwykle malutkie. Niejednokrotnie ich waga nie przekracza nawet 1kg. Mimo to, są to wielcy wojownicy. Ich wola życia jest niesamowita. Dzięki wspaniałym lekarzom - neonatologom i położnym mają szansę wygrać tę walkę, choć jest ona trudna, a droga do celu daleka. Takiego malca czeka wiele pracy, rehabilitacji, wizyt u specjalistów. Problemem nie jest tylko waga urodzeniowa, a wielonarządowy brak gotowości na samodzielne życie na zewnątrz, dlatego  właśnie maluszki te spędzają swoje pierwsze tygodnie a nawet miesiące w inkubatorze, gdzie mają cieplutko, a towarzysząca im wokoło aparatura ma za zadanie wspomóc je w dalszym prawidłowym rozwoju.

Dzień Wcześniaka to również okazja by porozmawiać o akceptacji dzieci z niepełnosprawnościami. Niektórym wcześniakom, w wyniku wielu komplikacji, niepełnosprawność będzie towarzyszyć już zawsze.

W naszej szkole także mamy dzieci, które urodziły się przedwcześnie, dlatego też chcieliśmy uczcić ten dzień i świętować razem z nimi. Z tej okazji uczniowie szkoły włożyli fioletowy element odzieży. Został zorganizowany konkurs „ Ośmiorniczka dla wcześniaczka”, w którym dzieci wykonywały ośmiorniczki wybraną przez siebie metodą plastyczno – techniczną. W szkole rozwieszono także skarpetki, wśród których co dziesiąta była mniejsza i fioletowa. We współpracy z Fundacją „Matkowe Love Wsparcie Wcześniaka” zorganizowaliśmy pokazy filmowe, podczas których dzieci mogły zapoznać się z tematem wcześniactwa.

Wszystkim, którzy włączyli się w realizację tego święta, serdecznie dziękujemy.

źródło: SP nr 2 w Wieruszowie 

Autor:
RED

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę