Stanowisko ratowników z Wieruszowa

Mail do redakcji
2021-08-01 18:51

Stanowisko ratowników PCM Sp. z o.o.

W odpowiedzi na wypowiedź prezes Euniki Adamus w sprawie oczekiwań płacowych ratowników medycznych wyjaśniamy, że:

- nie oczekujemy wzrostu stawek o 100 % wynagrodzenia godzinowego, dodatek covidowy 100 % wynagrodzenia wypłacono nam w okresie od listopada 2020 r. do maja 2021r. z pieniędzy Ministra Zdrowia a nie z pieniędzy szpitala, za co jesteśmy wdzięczni wszystkim podatnikom. Od 2019 roku również z pieniędzy Ministra Zdrowia otrzymujemy dodatek w wysokości od 10 do 11 zł/godz.

- warto podkreślić, że od marca 2020 r. do kwietnia 2021 r. byliśmy eksploatowani często ponad siły, po kilkaset godzin w miesiącu, bo część załogi w tym okresie zamknięto w  kwarantannie czy w izolacji. Czasem po zakończonej zmianie z obawy o zdrowie domowników nocowaliśmy po za domem organizując sobie kwatery na własną rękę. Zamknięte przychodnie POZ, odwołane planowane zabiegi i niejednokrotnie przyjęcia do szpitali i tylko ratownictwo na zdwojonych obrotach stale dostępne dla pacjentów. Słyszymy, że przed nami kolejna fala koronawirusa, spodziewamy się ponownie wzmożonego obciążenia praca.
 
- otrzymaliśmy podwyżkę wynagrodzenia godzinowego od 1 lipca, która i tak nie dorównuje zarobkom naszych kolegów z okolicznych stacji w Województwie Łódzkim jak i w Wielkopolskim, co nas nie satysfakcjonuje i tak naprawdę spór toczy się o dodatkowe 2 zł/godz. Od czasu powstania Spółki w 2008 r. do czerwca 2021 r. czyli przez okres 12 lat otrzymaliśmy ze środków szpitala podwyżki wynagrodzenia wartości 4 zł/godz. czyli mniej niż 0,35 zł/godz wzrostu średniorocznie.

- porównywanie pracy ratowników z Łodzi czy innych dużych ośrodków z Wieruszowem nie jest nieuzasadnione. Realia Wieruszowa są takie, że do najbliższego SOR-u w Wieluniu pacjenta transportujemy 36 km lub 60 km do Sieradza. W Łodzi jest kilkadziesiat karetek skupionych na niewielkim obszarze co prawda gęsto zaludnionym lecz z krótkim czasem dotarcia do najbliższego SOR-u. W Wieruszowie przeciwnie 1 i 1/2 karetki na dużym obszarze o zdecydowanie mniejszym zaludnieniu, ale o znacznie wydłużonym czasie dotarcia do SOR-u, co skutkuje znacznie dłuższym czasem koniecznej opieki medycznej członków zespołu nad transportowanym na znaczną odległość pacjentem.

- ratownictwo medyczne jest działalnością dochodową i przynosi realny zysk finansowy dysponentom, miedzy innymi dlatego szpitale zrzeszone w konsorcjum nie chcą dobrowolnie oddać karetek do WSRM w Łodzi.

Na zakończenie wszystkim mieszkańcom życzymy dużo zdrowia, dbajcie o siebie i spotykajmy się w innych okolicznościach - przyjemniejszych niż zawodowe.

                                                                  
Z pozdrowieniami dla wszystkich czytelników,

Zespół Ratowników Medycznych

PCM Sp. z o.o. w Wieruszowie

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę