Tugazeta

Spotkanie astronomiczne w Cieszęcinie

Jeszcze o pierwszej gwiazdce
2018-01-19 21:45
21 grudnia w Przedszkolu w Cieszęcinie odbyło się po raz pierwszy spotkanie astronomiczne pod nazwą „Pierwsza Gwiazdka pod Radioteleskopem Cieszęcin 2017”.
 
Organizatorami byli: Stowarzyszenie „Astronomia Nova” i Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Wieruszowie. Program przewidywał: występ przedszkolaków z Przedszkola w Cieszęcinie p.t. „Tańczymy z Planetami”, „Gwiazda Betlejemska” – przedstawienie w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Wieruszowie. wykład astronomiczny zaprezentowany przez astronoma dr Bogdana Wszołka i o Radioteleskopie – wykład dla dzieci – Kazimierz Błaszczak.
 
Ponadto pod warunkiem pogody i widocznego nieba przewidziano: obserwacje 1-szej gwiazdki o godz. 16.00 po zapadnięciu zmroku oraz obserwacje Księżyca przez teleskop amatorski.
 
Występ dzieci pt „Tańczymy z Planetami” polegał na tym, że dzieci trzymały duże tekturowe krążki z obrazem i napisem poszczególnych planet i ustawiły się obok Słońca zgodnie z porządkiem Układu Słoncznego. Następnie naśladowały ruchy planet tzn obrót dookoła własnej osi co powoduje dzień i noc, ruch obrotowy dookoła Słońca, co obserwujemy jako upływ czasu w roku i przechylanie półkuli północnej, co powoduje powstawanie pór roku. Te ruchy dzieci obrazowały przy pomocy tańca, melodię wygrywał na harmonijce autor tekstu i rytm podawała pani Dyrektor. Dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział w przedstawieniu i w ten sposób w formie zabawy zdobywały podstawową wiedzę o astronomii. Był przygotowany dzicięcy skafander astronauty, chełm astronauty i plecak astronauty ale Szymek, który miał zademonstrować zachorował tak jak dużo innych dzieci. Ponadto był ustawiony teleskop – luneta stronomiczna i dzieci mogły obserwować szczegóły za oknem. Po występie astronomicznym dzieci pięknie zaśpiewały kolędy pod kierunkiem pani Niny.
 
Następnie uczennice z Gimnazjum im Jana Pawła II w Wieruszowie zaprezentowały bardzo interesujący wykład nt Gwiazdy Betlejmeskiej. W wykładzie były podane wszystkie możliwe teorie czym Gwiazda Betelejmska była z punktu widzenia astronomii np: planeta, koniunkcja planet, kometa czy inne zjawisko.
 
Z kolei Bogdan Wszołek przedstawił interesujący wykład w nawiązaniu do Świąt Bożego Narodzenia m. in.dlaczego kształt gwiazdy jako wyobrażenie jest szściokątny i posiada 6 rogów, dlaczego choinka ma kształt trójkąta z wierzchołkiem wskazującym kierunek do nieba, dlaczego natura człowieka jest taka, że mobilizuje go do badań otaczającego świata w zakresie astronomii w celu zrozumienia jego budowy i zasad działania, czy za tym nie stoi siła wyższa – Pan Bóg.
 
Z kolei autor przedstawił krótki wykład na temat jak jak wytłumaczyć młodzieży szkolnej w prosty sposób zasadę działania i możliwości obserwacji za pomocą radioteleskopu. Na spotkanie zostało wysłanych ok 40 zaproszeń: do władz, do radnych do dyrektorów szkół, do duchownych. W spotkaniu wzięło udział kilkanaście osób w tym przedstawiciele Burmistrza i Starosty, pani radna, dyrektorzy szkół, proboszcz parafii w Cieszęcinie i mieszkańcy Cieszęcina.
 
Należy się wielkie podziękowanie pracownikom Przedszkola, dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 im Janusza Korczaka w Wieruszowie za udział i pomoc w organizacji spotkania.
 
Nasz radioteleskop RT-13 w Cieszęcinie został wybudowany przez Gminę Wieruszów przy udziale członków Stowarzyszenia Astronomia Nova i osób prywatnych. Aktualnie gospodarzem i właścicielem jest Stowarzyszenie, gdyż w ub.r. fundament, grunt i elementy obięte budową zostały oficjalnie umową przekazane przez Gminę Wieruszów dla Stowarzyszenia. Elementy konstrukcyjne RT-13 zostały przekazane przez osoby, które były właścicielami również do Stowarzyszenia.
 
Tym spotkaniem zostały zainaugurowane zajęcia edukacyjne w oparciu o RT-13 chociaż odbyło się już zajęcie dla uczniów 6-tej klasy Szkoły Podstawowej w Teklinowie z inicjatywy nauczycielki Jolanty Morta w czerwcu ub.r. Ocena tego zajęcia przez uczniów i opiekunkę była bardzo pozytywna.
 
Kazimierz Błaszczak
fot. Piotr Kołodziejczyk 
 
 
Zobacz też pozostałe relacje wideo. 
 

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę