Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa - szansa na mieszkanie w Łodzi?

Materiał Partnera
2023-01-25 21:27
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa - szansa na mieszkanie w Łodzi?

 

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa - szansa na mieszkanie w Łodzi?

Odpowiedzią na potrzeby osób o umiarkowanych dochodach, które chciałyby zakupić mieszkanie, ma być Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM). Efekty mogą już wkrótce zaobserwować mieszkańcy Łodzi. W jaki sposób działa SIM i czy wpłynie na rynek mieszkaniowy w Łodzi?

Rynek mieszkaniowy w Łodzi

W Łodzi nie brakuje nieruchomości na sprzedaż lub wynajem – realizowane są kolejne inwestycje deweloperskie, a średnia cena metra kwadratowego na rynku pierwotnym jest tutaj niższa niż w innych dużych miastach (wynosi obecnie 9309 złotych). Mimo to wielu mieszkańców tego miasta nie może sobie pozwolić na zakup nieruchomości na własność. Powodem są zarobki, niewystarczająca zdolność kredytowa, brak wkładu własnego, ale też wiele innych czynników.

W Łodzi, jak i w całym kraju, brakuje niedrogich mieszkań, które mogłyby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe osób o niewysokich i średnich dochodach. Właśnie z myślą o nich powstają takie inicjatywy, jak SIM. Dzięki nim pojawia się szansa na wybudowanie nowych nieruchomości w Łodzi, które będą przystępniejsze cenowo. Co ważne, w formule SIM przewidziano dojście do własności, a nie tylko wynajem nieruchomości – w tym wypadku finansowanie lokalu jest kredytowane i spłacane w ramach czynszu. Warunki takiego zobowiązania są jednak korzystniejsze od klasycznego kredytu hipotecznego.

Na czym polega Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa?

Mieszkania w formule SIM są propozycją dla osób oraz rodzin, które nie posiadają własnej nieruchomości w miejscowości, która realizuje program. Muszą również dysponować odpowiednimi środkami na regularne opłacanie czynszu, ale jednocześnie nie mogą osiągać dochodów tak dużych, by możliwe było zaciągnięcie klasycznego kredytu hipotecznego. Oto najważniejsze założenia i informacje o Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej:

  • Mieszkańcy korzystający z umowy z SIM są zobligowani do partycypacji w częściach kosztów wybudowania lokalu (nie wyższych niż 30% wartości nieruchomości). Są również zobowiązani do regularnego opłacania czynszu.
  • Stawki czynszowe za mieszkanie w SIM są mniej więcej o połowę niższe od rynkowych.
  • Umowa najmu może zostać zmieniona na umowę najmu z dojściem do własności (spłata mieszkania ujęta jest wówczas w czynszu).
  • SIM otrzymuje wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa oraz granty ze środków Funduszu Dopłat, dzięki czemu gminy jedynie partycypują w kosztach, a nie ponoszą ich w pełni.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa realizowana jest w różnych miejscach w kraju – w tym w Łodzi i okolicach. Program ten posiada odgórne założenia, ale poszczególne gminy mogą wprowadzać również własne zapisy w regulaminie, dlatego też należy zapoznać się z ofertą lokalnej inicjatywy SIM.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa jest dobrym uzupełnieniem na rynku nieruchomości. Ponieważ jej skala jest ograniczona, a program ten kierowany jest do określonej grupy obywateli, SIM nie może być traktowana w kategorii alternatywy dla zakupu nieruchomości na wolnym rynku. Jest to jednak jedna z dobrych propozycji dla osób o niższych dochodach, które i tak mogłyby mieć problem z nabyciem mieszkania od dewelopera lub na rynku wtórnym.

Autor:
Materiał nadesłany

Galeria

Komentarze

Komentarze zostały wyłączone.