Każde samobójstwo oraz próba jego usiłowania są zawsze ogromną tragedią dla rodziny, bliskich i znajomych. Coraz częściej słyszmy, że z powodu wyścigu szczurów, pędu życia, internetu i pandemii dochodzi do więcej tego typu śmierci. Jak te niechlubne statystyki przedstawiają się w naszym regionie?
W 2020 r. w powiecie wieruszowskim było 10 samobójstw oraz 6 prób jego dokonania. Z kolei w minionym roku policja w swoich statystykach zanotowała 6 samobójstw oraz 4 próby usiłowania dokonania takiej śmierci. Jedna próba dotyczyła osoby niepełnoletniej.
Na terenie podległym Komendzie Powiatowej Policji w Wieluniu w 2020 r. odnotowano łącznie 29 prób samobójczych, z czego w 10 przypadkach zakończyły się one zgonem – zdradza st. asp. Katarzyna Grela. - Z kolei w roku 2021 odnotowano łącznie 32 próby samobójcze, które w 14 przypadkach zakończyły się zgonem. Zdecydowana większość odnotowanych zamachów samobójczych dotyczyła osób pełnoletnich. W 2020 roku w 4 przypadkach odnotowano próby samobójcze wśród osób poniżej 18 roku życia, z kolei w 2021 roku była jedna taka sytuacja. Wszystkie przypadki prób samobójczych zakończonych zgonem dotyczyły zarówno w 2020, jak i 2021 roku osób powyżej 18. roku życia.
W 2020 roku na terenie powiatu kępińskiego odnotowano łącznie 14 prób samobójczych z czego 7 prób okazało się skutecznych (osoby dorosłe), natomiast kolejne 7 prób (osoby dorosłe) były nieskuteczne. W 2020 roku nie odnotowano prób samobójczych wśród osób do 18 roku życia.
W 2021 roku na terenie powiatu kępińskiego odnotowano łącznie 16 prób samobójczych z czego 9 (osoby dorosłe) i 2 (osoby do 18 roku życia) okazały się skuteczne, natomiast w 3 przypadkach (osoby dorosłe) i 2 przypadkach (osoby do 18 roku życia) były nie skuteczne.
Jedną z głównych przyczyn samobójstw okazuje się depresja, na którą w Polsce choruje około 1,5 mln osób.
– 350 mln – tyle ludzi choruje na świecie na depresję. Niegdyś nazywana melancholią, długo była bagatelizowana, a chorzy byli pozostawieni sami sobie – przypomina Ewa Ciepałowicz z Servier Polska i Forum Przeciw Depresji. – Dziś już niewielu reprezentuje ten tok myślenia, choć wciąż wiele jest do zrobienia, by osoby cierpiące na depresję oraz ich bliscy byli otoczeni właściwą opieką. Forum Przeciw Depresji jest odpowiedzią na tę potrzebę. Od 15 lat prowadzimy intensywne działania, uświadamiając, że depresja to poważna choroba, którą trzeba diagnozować i leczyć, bo w przeciwnym razie może mieć tragiczne konsekwencje. Dlatego po raz kolejny wspólnie z kampanią „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.”, mówimy głośno, że to żaden wstyd skorzystać z pomocy psychologa i psychiatry, kiedy chorujemy na depresję.
Depresja. Gdzie szukać pomocy?
Jak podkreśla „Forum przeciwko depresji”: ta choroba nie jest jedynie chwilowym obniżeniem nastroju, brakiem zainteresowania otaczającym światem i niechęcią do podejmowania aktywności. Jest przewlekłym zaburzeniem, dotykającym wszystkie środowiska i grupy zawodowe bez względu na status społeczny i poziom życia, schorzeniem powracającym coraz częściej i coraz silniej. Jest chorobą.
Komendant KPP w Kępnie mł. Insp. Mirosław Józefiak zauważa: - Proszę zwrócić uwagę również na fakt, iż nie wszystkie próby samobójcze są zgłaszane służbom ratunkowym. W opisanych poniżej interwencjach nie zidentyfikowano powodu próby bądź dokonania samobójstwa, które zostałoby poparte dowodami materialnymi. Czynności realizowane są celu weryfikacji naruszenia przepisu art. 151 Kodeksu Karnego: „Kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.
Komendant Józefiak dodaje: - W każdym przypadku występowania zdarzenia o charakterze samobójstwa lub próby samobójstwa, policja współpracuje z instytucjami pomocowymi na szczeblu gminnym i powiatowym, które są wsparciem dla tych osób. Komenda Powiatowa Policji w Kępnie współpracuje z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w ramach realizacji programu „Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży”, skierowanego do dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi i objęciem ich kompleksowym wsparciem wraz z osobami z ich otoczenia.. Program ten został wdrożony w życie 30 września 2021 roku.
Podejrzenie depresji? Tutaj mogą pomóc
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji
tel. 22 594 91 00
(czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00)
koszt połączenia jak na numer stacjonarny
wg taryfy Twojego operatora telefonicznego
Telefon zaufania dla osób dorosłych
w kryzysie emocjonalnym
tel. 116 123
(poniedziałek-piątek od 14:00-22:00, połączenie bezpłatne)
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
tel. 116 111
(czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)
ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania
tel. 22 484 88 01