Są pieniądze na kapliczki, krzyże i figury

ŁÓDZKIE
2022-01-22 16:22

Kapliczki, krzyże przydrożne i figury, a także architektura ogrodowa stanowią o osobliwym uroku naszej przestrzeni. Dlatego Zarząd Województwa Łódzkiego dbając o szczegóły krajobrazu zachęca do zgłaszania obiektów, które mogą uzyskać dotacje na remont i uporządkowanie najbliższego terenu.

Na wsparcie tego typu działań samorząd województwa przeznaczył 300 tys. zł. Można liczyć nawet na 20 tys. zł dofinansowania na obiekt.

O dotację może wystąpić w zasadzie każdy, w tym osoby fizyczne i prawne, ale również grupy mieszkańców, czy parafian dbających o zabytek. Ważne jest tylko, żeby na remont godzili się właściciele zabytku, a obiekt znajdował się na terenie województwa łódzkiego i był wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej ewidencji zabytków lub gminnych ewidencji zabytków.

Wsparcie może być przeznaczone m.in. na: osuszenie zabytku, jego zabezpieczenie, uporządkowanie i zagospodarowanie bezpośredniego otoczenia, zakup materiałów budowlanych, czy wykonanie dokumentacji konserwatorskiej.

Nabór zgłoszeń potrwa do 8 lutego.

- Piękno regionu tkwi w szczegółach. Przydrożne kapliczki i figury w wielu miejscach wrosły w krajobraz, ale wymagają odświeżenia. Zachęcam do zainteresowania się nimi i sięgnięcia po przygotowane przez nas na ten cel pieniądze – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. – Efekty pierwszej edycji już są widoczne.

Bo tegoroczny nabór to już druga odsłona akcji ratowania małej architektury zabytkowej w regionie. Dzięki pierwszej odmieniło swój wizerunek 14 krzyży, figurek i kapliczek.

Szczegóły na  tej stronie.

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę