Rozmawiali o transplantacjach

Zespół Szkół Rolniczych w Lututowie
2018-01-17 14:36
„Transplantacje narządów w Polsce i na świecie - historia, teraźniejszość i przyszłość” – wykład prof. dr hab. n. med. Michała Nowickiego w Zespole Szkół Rolniczych w Lututowie.
 
17 stycznia uczniowie ZSR w Lututowie mieli okazję wziąć udział w  spotkaniu edukacyjnym z prof. dr hab. n. Med. Michałem Nowickim z Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Transplantologii Nerek Uniwersytetu Medycznego w Łodzi dotyczącym przeszczepiania ludzkich narządów i tkanek. 
 
Podczas wykładu uczniowie poznali historię transplantacji narządów i tkanek, przepisy regulujące przeszczepiania w Polsce. Dowiedzieli się na czym polega i jak przebiega przeszczep tkanek i narządów, co można wspólnie zrobić aby zwiększyć liczbę transplantacji w Polsce.
 
Przeszczep inaczej transplantacja, to metoda ratowania życia osobie chorej. Metoda ta polega na pobraniu komórek, tkanek (skóry, rogówki, kości) narządów w całości lub części (np. serca, nerki, wątroby, płuca, trzustki) i przeszczepieniu ich do organizmu osoby chorej. Transplantacja tkanek i narządów to jedna z najbardziej niezwykłych dziedzin medycyny, a jej historia jest niebywale szeroka. W Polsce leczenie tą metodą przeprowadza się od ponad 50 lat. Pierwszy przeszczep nerki w Polsce w  1966 roku w Warszawie wykonał prof. Jan Nielubowicz. Obecnie w Polsce przeszczepia się: nerki (od dawcy zmarłego i żywego), wątrobę (od dawcy zmarłego i żywego), trzustkę (razem z nerką), serce, płuca (z sercem i bez), kończyny (dłonie), rogówki, część twarzy, szpik kostny (od dawcy żywego i samego siebie). Liczba przeszczepianych narządów w 2017r. była duża (m. in. dzięki coraz większej świadomości społeczeństwa). Dane podane przez  Poltransplant: Nerki – 1004 przeszczepy, nerka-trzustka – 41 przeszczepów, wątroba 349 przeszczepów, serce - 98 przeszczepów, płuca – 39 przeszczepów. Zwiększyła się również liczba aktywnych potencjalnych dawców zarejestrowanych w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej  (CRNPDSiIKP) obecnie  wynosi 1 344 940. 
 
Zgodnie z ustawą z dnia 1 lipca 2005 r. pobrania komórek, tkanek i narządów po śmierci można dokonać, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu. Sprzeciw można zgłosić osobiście lub listownie w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów prowadzonym przez Centrum Organizacyjno - Koordynacyjne ds. Transplantacji „Poltransplant” (Al. Jerozolimskie 87, 02-001 Warszawa) na formularzu pobranym ze strony internetowej www.poltransplant.org.pl. Innym sposobem wyrażenia sprzeciwu jest oświadczenie pisemne lub ustne złożone w obecności świadków. W przypadku małoletniego lub innej osoby, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, sprzeciw może wyrazić za życia  przedstawiciel ustawowy tej osoby. Osoby małoletnie, ale powyżej 16 lat mogą same wyrazić sprzeciw. Osoba wyrażająca zgodę na oddanie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia dla ratowania życia i przywracania zdrowia ludziom chorym może nosić przy sobie własnoręcznie podpisane oświadczenie woli. 
 
Oświadczenie woli to dokument informujący o zezwoleniu na pobranie organów w razie śmierci dla celów ratowania życia innych ludzi. Oświadczenie woli ma jedynie charakter informacyjny i nie trzeba go nigdzie zgłaszać ani rejestrować.
O swojej woli lub sprzeciwie oddania po śmierci narządów i tkanek do przeszczepienia, trzeba  jednak poinformować swoich bliskich. Ponieważ rodzina może przekazać i potwierdzić wolę zmarłego na temat pobrania narządów, tylko, jeśli ją zna.
 
Podczas wykładu Profesor zacytował słowa Jana Pawła II, który był zwolennikiem transplantologii - „Nie zabieraj swych narządów do nieba – niebo wie, że potrzebujemy ich tutaj”.
 
To piąte spotkanie w naszej szkole, które prowadził Pan profesor Michał Nowicki, za wspaniały wykład młodzież nagrodziła Profesora gromkimi brawami. Wielu uczniów po spotkaniu zdecydowała o wypełnieniu oświadczenia woli. Spotkanie uwieczniliśmy na pamiątkowym zdjęciu.
 
Barbara Drylewska –Mieszała
Zdjęcia Angelika Gnych IV TAK

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę