Tugazeta

Rocznica Powstania Styczniowego w Starym Ochędzynie

Gmina Sokolniki
2022-01-24 10:27

W sobotę 22 stycznia 2022 r. upamiętniono w gminie Sokolniki 159. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Uroczystości odbyły się w lesie w Starym Ochędzynie, gdzie na skraju lasu znajduje się kapliczka, która upamiętnia potyczkę oddziału Franciszka Parczewskiego z odziałem rosyjskim. W tym miejscu, 20 kwietnia 1863 r., zginął dowódca oddziału powstańczego Browarski z Piwonic k/Kalisza.

W uroczystości wzięli udział: z-ca Wójta Gminy Sokolniki – Bartosz Górka, radny gminy Sokolniki - Zbigniew Kowalczyk, Dyrektor GOKSiT w Sokolnikach – Zofia Siwik, kierownik GOKSiT – filia w Ochędzynie – Anna Matczak, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej z Ochędzyna oraz członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia.

Wiązanki kwiatów pod kapliczką złożyli przedstawiciele samorządu gminy Sokolniki, a przedstawiciele OSP w Ochędzynie oraz członkowie SHBON z Wielunia zapalili znicze pamięci.

Wartę honorową przy kapliczce wystawili członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia.

Znicz pamięci zapalono również na starym cmentarzu w Sokolnikach, gdzie znajduje się mogiła powstańca styczniowego.

Uroczystość zorganizowana została w ramach kalendarza imprez kulturalnych, sportowych i turystycznych w gminie Sokolniki na 2022 rok.

źródło: GOKSiT w Sokolnikach

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę