Ratownik nadal aresztowany

REGION
2022-02-18 11:48

W pierwszej połowie stycznia na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, dokładnie Wydziału do spraw Wojskowych, Żandarmeria zatrzymała 5 osób w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych za nieprzeprowadzenie szczepienia przeciwko Covid-19 a następnie poświadczenie jego odbycia w unijnym certyfikacie. Jedno z zatrzymań dotyczy ratownika medycznego z naszego regionu. Co dzieje się w tej sprawie?

- Podejrzany Piotr D. nadal przebywa w areszcie śledczym, sąd nie uwzględnił zażalenia na ten środek zapobiegawczy i podzielił argumenty sądu I instancji o jego stosowaniu. Pozostałe troje aresztowanych zostało zwolnionych z aresztu w związku z uwzględnieniem przez SO ich zażaleń o uchyleniu stosowanych wobec nich izolacyjnych środków zapobiegawczych - przekazuje Łukasz Wawrzyniak z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Prokuratura wykonuje czynności procesowe i gromadzi materiał dowodowy w tej sprawie.

- Dopiero teraz zdaje sobie sprawę z konsekwencji, jakie te czyny mają w zakresie szkodliwości społecznej. Tłumaczy to w taki sposób, że bazował na swojej naiwności i chęci dorabiania sobie - tłumaczył świeżo po aresztowaniu postępowanie swojego klienta Mikołaj Przytulski, adwokat, obrońca Piotra D. 

Postępowanie dotyczy zaistniałego w dwóch placówkach medycznych w Krakowie i w Warszawie procederu przyjmowania korzyści majątkowych w kwotach po 100 zł, w tym od żołnierzy zawodowych, w zamian za odstąpienie od podania szczepionki przeciwko COVID-19 i zniszczenie jej dawki, a następnie wystawienie poświadczającego nieprawdę unijnego certyfikatu. Jak ustalono, w centrach medycznych objętych postępowaniem, od czerwca do listopada 2021 r. wystawiono łącznie około 100 poświadczających nieprawdę certyfikatów szczepień przeciwko COVID-19. W przestępczy proceder były zaangażowane osoby uprawnione do wprowadzania do systemu NFZ E-Zdrowie danych o wykonanych szczepieniach, w tym pielęgniarka.

Zarzuty i tymczasowe aresztowania

Wszystkim zatrzymanym ogłoszono zarzuty popełnienia przestępstw o charakterze korupcyjnym. Cztery zatrzymane osoby usłyszały również zarzuty dotyczące przestępstw związanych z poświadczeniem nieprawdy w dokumentach oraz oszustwa na szkodę Małopolskiego i Mazowieckiego NFZ.  

Zabezpieczenia majątkowe

Na poczet przyszłych kar i środków karnych, na mieniu czterech podejrzanych – Renaty W., Łukasza Sz., Przemysława Dz. i Piotra D. prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego pieniędzy w gotówce w wysokości po około 50 tys. zł w odniesieniu do każdej z osób.

W tej sprawie zatrzymano nawet księdza z Krakowa Łukasza Sz., który miał brać udział w pośredniczeniu w załatwianiu fikcyjnych certyfikatów covidowych, jednak ten szybko opuścił areszt. 

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę