Tugazeta

Ptasia grypa przywieziona do Dzietrzkowic

Gmina Łubnice
2022-01-07 11:29

Ognisko ptasiej grypy potwierdzono na terenie jednego z gospodarstw w Dzietrzkowicach w gminie Łubnice. Sytuacja ta będzie odbijała się na sąsiednich powiatach: wieruszowskim, wieluńskim, kluczborskim oraz oleskim. Wkrótce Wojewoda Łódzki ma wydać odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie. 

Podobnie jak w przypadku letniego ogniska ASF u świń, również teraz wirus został "przywieziony" do Dzietrzkowic. Powiatowy Lekarz Weterynarii w rozmowie z portalem tugazeta.pl zapewnia, że nie są to zaniedbania ze strony gospodarzy. - Doszło do zawleczenia grypy z powiatu ostrzeszowskiego - nie ma wątpliwości Leszek Przewłocki. - Państwo kupili ptaki w okresie wylęgania choroby, tzn. kiedy nie było jeszcze podejrzenia, kiedy nie było objawów. Było to przed świętami, a po świętach pojawiły się pierwsze objawy. Potwierdzono zakażenie wysoce zjadliwą grypą ptaków. Stado zostało zlikwidowane. Nie można tutaj mówić o jakimś zaniedbaniu czy błędzie. Ptaki zostały nabyte w momencie kiedy choroba jeszcze nie manifestowała żadnymi objawami. 

Jak dodaje Powiatowy Lekarz Weterynarii, lokalizacja ogniska jest "nieszczęśliwa", bowiem będzie rzutowała na dwa a może i trzy powiaty. Dzietrzkowice leżą przecież w sąsiedztwie powiatu wieluńskiego, kluczborskiego i oleskiego. Stosowne rozporządzenie ma wkrótce wydać wojewoda łódzki. - Mamy takie trochę nieszczęśliwe bezkrólewie, w sytuacji gdy te obszary powinny być wyznaczone. W powiecie wieruszowskim nie ma dużej fermy drobiowej ani dużych gospodarstw, które utrzymywałyby ptaki. Po wyznaczeniu tych obszarów planujemy skontrolować drobne gospodarstwa: przejrzeć, pobrać ewentualne próby. Samo ognisko zostało zlikwidowane 31 grudnia, kiedy otrzymaliśmy wyniki.

Już teraz m.in. sołtysi z gminy Bolesławiec zostali poproszeni o zebranie informacji dotyczących gospodarstw utrzymujących drób w Żdżarach, Wiewiórce, Chotyninie, Chróścinie, Goli. Ta sama sytuacja dotyczy najbliższych miejscowości od ogniska w innych gminach. 

Przypomnijmy, że obszar zapowietrzony ustalono już dla miejscowości Brzeziny w gminie Galewice, która sąsiaduje z oddalonym o kilka kilometrów ogniskiem, jakie wykryto w powiecie ostrzeszowskim. 

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę