Przemoc domowa w Wieruszowie. Gdzie szukać pomocy?

Dane z 2021 r.
2022-02-08 13:43

Przemoc domowa niestety dalej występuje w naszym regionie. W 2021 r. w powiecie wieruszowskim sporządzono 30 formularzy "Niebieskiej karty". W 27 przypadkach wszczęto jej procedurę. Gdzie szukać pomocy w sytuacji kryzysowej?

Przemoc domowa jest jednym z największych problemów, który dotyka bezpośrednio nasze ciało oraz umysł. W minionym roku odnotowano 47 osób dotkniętych przemocą w rodzinie, w tym 31 kobiet, 11 mężczyzn oraz 5 osób nieletnich. Komenda Powiatowa Policji w swoich kartotekach spisała 31 osób, które były podejrzewane o stosowanie przemocy domowej: 28 mężczyzn oraz 6 kobiet. 18 osób w związku ze stosowaniem przemocy zostało zatrzymanych do wytrzeźwienia. W wyniku procedury "Niebieskiej karty" ustalono 3 przypadki przemocy fizycznej, 44 psychicznej, jeden przypadek przemocy seksualnej, ekonomicznej oraz 47 innego rodzaju (nękanie, ograniczanie kontaktów, ograniczanie wolności). 

W 2021 r. policjanci z KPP w Wieruszowie w związku z ustawą antyprzemocową wdrożyli 4 nakazy natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. 

Przemoc w domu. Gdzie szukać pomocy w Wieruszowie?

Jeśli szukasz pomocy, porad, wsparcia w rozwiązywaniu swoich problemów możesz skorzystać z pomocy w sytuacji kryzysowej i zgłosić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, które mieści się przy ul. Waryńskiego 15 w Wieruszowie. Specjaliści w ramach Punktu Interwencji Kryzysowej świadczą specjalistyczne poradnictwo indywidualne i rodzinne oraz pomagają w rozwiązywaniu problemów życiowych.

Nieodpłatna pomoc dla osób w trudnej sytuacji życiowej

Prawnik udziela wszelkich porad i informacji, m.in. z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, zabezpieczenia społecznego, ochrony lokatorów, prawa cywilnego. Psycholog udziela konsultacji psychologicznych w zakresie trudnych sytuacji życiowych, w tym problemów wychowawczych z dziećmi. Pracownik socjalny udziela wsparcia socjalnego w trudnej sytuacji życiowej: finansowej, mieszkaniowej, zdrowotnej. Wszyscy specjaliści udzielają wsparcia osobom doznającym przemocy domowej.

W okresie od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku, w ramach podpisanej przez Powiat Wieruszowski umowy z Caritas Diecezji Kaliskiej, istnieje możliwość kierowania mieszkańców powiatu wieruszowskiego w sytuacji kryzysowej do Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Słupi pod Kępnem ul. Katowicka 10, 63-604 Baranów, tel. 609046049.

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie PCPR. 

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę