Przebadają powiat wieruszowski

Program dotyczący chorób związanych ze stylem życia
2015-04-28 14:40

Będą badania, zdrowotne pikniki i warsztaty. We wtorek w Wieruszowie odbyła się konferencja otwierająca realizację projektu „Kompleksowy program zmniejszania zachorowalności na choroby związane ze stylem życia na obszarze powiatu wieruszowskiego”, finansowanego ze środków funduszy norweskich i budżetu państwa. Program jest pokłosiem zatrważających wyników, które w ubiegłym roku wykazały, że jesteśmy pierwszym powiatem w Polsce w rankingu zachorowalności na przypadłości związane z układem krążenia. Władze powiatu na całe zadanie pozyskały 2.172.852 zł. Lada dzień do mieszkańców trafią ankiety, dzięki którym wyłonione zostaną osoby kwalifikujące się do badań laboratoryjnych. – Badanie ankietowe będzie odbywało się w dwojaki sposób: trzeba będzie wypełnić specjalny formularz przy udziale ankietera, który trafi do mieszkańca, albo poprzez naszą stronę internetową, gdzie będzie można pobrać dokument, wydrukować i zgłosić się z nim do nas – wyjaśnia kierownik projektu Michał Holicki. – Biuro projektu mieści się w siedzibie Starostwa Powiatowego. Działamy od poniedziałku do piątku od 8.00 do 15.30. Ankiety pojawią się w maju, trzeba je będzie wypełnić do połowy lipca, a po tym czasie planujemy rozpoczęcie działań profilaktycznych.

Za realizację badań będzie odpowiadało Powiatowe Centrum Medyczne. Podczas konferencji podpisano specjalne porozumienie. – Jesteśmy jedynym szpitalem w powiecie, więc siłą rzeczy Starostwo Powiatowe zleciło nam to zadanie. Poza tym  mamy pełną gamę urządzeń diagnostyki oraz lekarzy, którzy będą nad wszystkim czuwali – zapewnia prezes szpitala Eunika Adamus. – Osobiście bardzo cieszę się z tego programu. Być może w późniejszym terminie mniej ludzi chorych będzie docierało do naszego szpitala. Co prawda nie mamy poradni kardiologicznej, ale współpracujemy z kardiologami z Łodzi i Kępna, którzy chętnie będą przyjeżdżali.

Dlaczego akurat nasz powiat miał najgorsze wyniki w Polsce? – Pewnie wynika to z tego, że nasze społeczeństwo się starzeje – uważa dyrektor ds. medycznych PCM Longin Słowikowski. - W latach 2011/2013 średnia, która w kraju wynosi około 50%, u nas była wyższa. Zdarzyło się, że w jednym okresie 59%. Trudno powiedzieć jednoznaczne co było bezpośrednią przyczyną tego zjawiska. Aktualnie najwyższa liczba zgonów spowodowana jest zatruciami, urazami i chorobami nowotworowymi. Jeżeli w danym roku ich było mniej, to wskaźnik procentowy, jeśli chodzi o układ krążenia, automatycznie uległ zwiększeniu. Czym spowodowane są u nas te chorzenia? To pewnie bezpośredni wpływ środowiska, być może zanieczyszczenie, stres, bezrobocie. Nasze społeczeństwo stale się starzeje. To prosta zasada. Im będzie u nas więcej osób starszych, tym problemów z układem krążenia może być więcej. W innych powiatach migracja młodych ludzi jest na mniejszym poziomie, dlatego te wyniki są takie niepokojące.

Jak podkreśla starosta Andrzej Szymanek wszystkie planowane działania mają wyczulić nasze społeczeństwo na problem, z jakim prędzej czy później przyjdzie nam się zmierzyć. – Musimy pamiętać o zmianie stylu życia – zaznacza włodarz powiatu. – Myślę, że te grupy, które w sposób szczególny chcemy objąć badaniami ankietowymi, powinny mieć to na uwadze. Cały program nie ogranicza się wyłącznie do danego przedziału wiekowego. Jeżeli będziemy organizować pikniki zdrowotne, bądź przekazywać informacje, to mają one trafić do wszystkich. Programem ankietowym obejmiemy naszych najmłodszych, osoby od 7 do 20 roku życia i grupę od 40 do 70 lat. Program jest dedykowany do osób, które nie korzystają z badań kardiologicznych.

Wdrożenie programu promocji zdrowia ma na celu wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych, wzbudzenie aktywności fizycznej oraz podniesienie świadomości w zakresie znaczenia badań profilaktycznych. W ramach realizowanych działań na terenie wszystkich gmin zostanie zorganizowanych 10 pikników zdrowotnych i 10 punktów medycznych na innych imprezach. Będą prowadzone warsztaty przez dietetyka i trenera. Ponadto przewidziano film promujący zdrowy styl życia oraz komiks. Z badań w kierunku chorób serca (7 – 20 lat) będzie mogło skorzystać 1500 osób, z kolei na badania laboratoryjne w zakresie chorób naczyń krwionośnych może liczyć 1000 osób w wieku 45 – 70 lat. Zadanie będzie realizowane do kwietnia 2016 r.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu będą pojawiać się na stronie: http://www.pl13.powiat-wieruszowski.pl/pl/

Patryk Hodera

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę