Tugazeta

Prezes PCM może zapłacić karę z własnej kieszeni

WIERUSZÓW
2021-11-20 18:01

Łódzki Urząd Wojewódzki prowadzi procedurę w sprawie nałożenia kary pieniężnej na Eunikę Adamus, prezes Powiatowego Centrum Medycznego w Wieruszowie, w związku z zawieszeniem pracy oddziału wewnętrznego. 

O sprawie poinformował starosta Andrzej Szymanek podczas posiedzenia Zarządu Powiatu. 11 października prezes otrzymała z ŁUW zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie nałożenia na nią kary pieniężnej jako kierownika podmiotu leczniczego z uwagi na to, że od 1 sierpnia, bez zgody wojewody, zaprzestała działalności leczniczej na oddziale chorób wewnętrznych szpitala powiatowego w Wieruszowie.

- W związku z zawiadomieniem, prezes PCM złożyła obszerne wyjaśnienie faktyczne i prawne do wojewody łódzkiego - czytamy w podsumowaniu z posiedzenia Zarządu. - W przypadku nałożenia kary, prezes zamierza odwołać się do Ministra Zdrowia, a w przypadku utrzymania decyzji przez organ odwoławczy, zaskarżyć ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w  Łodzi. 

Co ważne, kara może zostać nałożona personalnie na Eunikę Adamus. Oznacza to, że prezes musiałaby ją zapłacić z własnych pieniędzy. W tym przypadku mowa o karze wynoszącej maksymalnie do wysokości 3-krotnego uposażenia. Z oświadczenia majątkowego za 2020 r. wynika, że Adamus zarobiła w minionym roku ponad 282 tys. zł brutto (razem z nagrodami). Średnio miesięcznie daje to ponad 23 tys. zł brutto. Kara może więc sięgnąć kilkudziesięciu tys. zł. Kara wyliczona zostaje na podstawie wynagrodzenia za ostatnie 3 miesiące poprzedzające miesiąc, w którym ją nałożono. 

- W tej sprawie zostało wszczęte z urzędu postępowanie administracyjne. Aktualnie sprawa jest w trakcie procedowania. Obecnie wojewoda łódzki nie wydał decyzji w przedmiotowym zakresie - przekazało nam Biuro Prasowe Wojewody Łódzkiego. 

Oddział przestał funkcjonować, ponieważ Zarządowi PCM nie udało się dojść do porozumienia z lekarzami. Sprawy rozgrywały się oczywiście o kwestie finansowe. 

Czytaj też, ile zażądali lekarze w Wieruszowie

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę