Powstanie trasa dla rowerzystów?

Rozmawiają o ścieżce ''single track''
2016-05-12 15:02

Kilkunastokilometrowa trasa dla rowerzystów pośród lasów w gminie Wieruszów? Trwają rozmowy dotyczące budowy trasy rowerowej „single track”, która mogłaby pojawić się w okolicach Klatki.

W czwartek w Urzędzie Miejskim w Wieruszowie doszło do spotkania przedstawiciela fundacji „Pomba”, Wieruszowskiego Klubu Kolarskiego, Nadleśnictwa Przedborów oraz burmistrza i wicestarosty. Rozmowy dotyczyły możliwości wybudowania atrakcyjnych ścieżek rowerowych, zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów. Wszystko zależeć będzie od pozyskania odpowiedniego dofinansowania. Koszt budowy 1 km ciągu dla rowerzystów to około 50 tys. zł. – „Single track” to wąska, leśna ścieżka, która wije się między drzewami, wznosi się i opada. Jest bardzo atrakcyjna dla rowerzystów, ponieważ pozwala na bezpośredni kontakt z przyrodą, z naturą. Pozwala na jazdę w lesie, z dala od zgiełku miasta czy zabudowań. Jest o wiele bardziej atrakcyjna niż szeroka, dwukierunkowa droga – wyjaśnia Maciej Pająk z fundacji „Pomba”. – W Klatce macie kilka fajnych górek, takich wzniesień, które idealnie nadają się do stworzenia trasy.

O budowę „single tracka” zabiega Wieruszowski Klub Kolarski. Jak podkreśla Robert Zych, ścieżki byłyby udostępnione w zasadzie dla wszystkich miłośników jednośladów. – Miejsce do treningów jest dla nas podstawą, szczególnie w tej formule, w której jeździ nasza szkółka. Ważne jest to, że przy budowie specjalistycznej pętli możemy wybudować trasę dla wszystkich. Myślę o rowerzystach, których w Wieruszowie jest naprawdę sporo, co widzimy przy organizacji różnych rajdów. Taka trasa, 10, 15 czy 20 km na pewno zachęci do odwiedzin naszej gminy oraz lasów.

Do pomysłu pozytywnie odnosi się Nadleśnictwo Przedborów, które wraz ze Starostwem Powiatowym mogłoby zostać partnerem projektu. – My na pewno chcemy udostępnić ten teren – deklaruje nadleśniczy Wojciech Bąk.Byłaby to pierwsza taka trasa w woj. łódzkim, coś co na pewno się sprawdziło w terenach górzystych. Wokół Wieruszowa dysponujemy wspaniałymi terenami leśnymi, które są pagórkowate. Można by je wykorzystać i połączyć w jedno.

Czy pomysł wypali? Wszystko zależy od znalezienia zewnętrznego źródła finansowania. Urząd przystępuje do poszukiwania odpowiednich projektów.

Patryk Hodera

fot. www.facebook.com/FundacjaPOMBA

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę