Na terenie gminy Czastary powstaje nowa stacja uzdatniania wody. Jej budowa jest dużym przedsięwzięciem logistycznym, budowlanym, informatycznym i organizacyjnym. Rozpoczęcie prac budowlanych poprzedziło opracowanie dokumentów i uzyskanie odpowiednich pozwoleń wynikające z przepisów prawa budowlanego, prawa o ochronie przyrody i środowiska, warunków technicznych oraz polskich i europejskich norm.
Obecnie zakończony i odebrany jest 2 etap inwestycji w ramach którego wykonano m.in. ujęcie głębinowe, pobudowano zbiorniki retencyjne, wykonano zbiornik wód popłuczynach, zbiornik neutralizatora oraz bezodpływowy zbiornik na ścieki sanitarne, wykonano również część sieci uzbrojenia terenu – rurociągi ciśnieniowe i grawitacyjne, częściowo pobudowano również budynek SUW oraz dostarczono i zamontowano wyposażenie technologiczne stacji.
Nowoczesna Stacja Uzdatniania Wody powstaje dzięki dofinansowaniu ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Wartość całego przedsięwzięcia opiewa na kwotę blisko 7.500.000,-zł z czego aż 95% to dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. Jak przekonuje Dariusz Rejman – wójt Gminy Czastary "ta inwestycja ma zaspokoić potrzeby socjalno-bytowe mieszkańców, zapewniając ciągłość dostaw wody przeznaczonej do spożycia. Obiekt został zaprojektowany z myślą o zmieniających się warunkach klimatycznych oraz coraz częstszych okresach suszy, które stawiają przed gminą wyzwania związane z zapewnieniem odpowiednich zasobów wodnych. Nowa stacja uzdatniania ma nie tylko poprawić jakość wody, ale także zwiększyć efektywność zarządzania wodami i minimalizować straty.”
Umowa z wyłonionym w ramach postępowania przetargowego wykonawcą zadania została zawarta w marcu 2023 r., a prace budowlane mają zakończyć się w maju tego roku.
Obecnie woda dostarczana mieszkańcom gminy jest czerpana z dwóch studni znajdujących się w Czastarach i Krzyżu. Nowy obiekt zlokalizowany jest w Kątach Walichnowskich.
Zadaniem nowo wybudowanej stacji jest ujmowanie wody podziemnej, uzdatnianie i dystrybucja wody uzdatnionej o wymaganych parametrach jakościowych i ilościowych. Rezultatem realizacji planowanej inwestycji będzie wzrost liczby osób korzystających z ulepszonego systemu zaopatrzenia w wodę, co wpłynie na poprawę jakości życia, poprawę stanu środowiska naturalnego oraz podniesienie atrakcyjności obszarów gminy Czastary.