Tugazeta

Powiatowy Dzień Niepodległości

WÓJCIN
2014-11-11 21:05

Powiatowe obchody 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się w tym roku w Wójcinie. Delegacje tradycyjnie uczestniczyły w nabożeństwie w intencji ojczyzny. Nie zapomniano o złożeniu biało – czerwonych wiązanek oraz odegraniu „Roty”.

Część oficjalna spotkania miała miejsce w Centrum Kultury Wsi. To właśnie tam o wydarzeniach sprzed lat przypomniał dyrektor Szkoły Podstawowej w Wójcinie, Sławomir Smolnik: - Kiedy mówimy niepodległość, odruchowo myślimy 1918 r., Józef Piłsudski, Legiony Polskie, Pierwsza Kompania Kadrowa, II Rzeczpospolita. I to są jak najbardziej słuszne skojarzenia. Jednakże polskie drogi do niepodległości były trudne, kręte, krwawe, niełatwe. Równo rok temu opowiadałem zgromadzonym na sali o Rzeczpospolitej Obojga Narodów, naszej wspaniałej wielkiej ojczyźnie, z której powinniśmy być dumni, a która w wyniku zaborów dokonanych przez naszych sąsiadów: Austrię, Rosję i Prusy przestała istnieć.

Na scenie w patriotycznej odsłonie zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wójcinie. Oprawę muzyczną zapewniła z kolei orkiestra dęta z Łubnic pod batutą Artura Krzęcia. Włodarze powiatu oraz gminy wręczyli zasłużonym odznaki z herbem Łubnic.

(PaH)

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę