Posłani przez Chrystusa 2021

Artykuł nadesłany do redakcji
2021-12-25 09:44

Kończy się rok 2021, który nie należy do najłatwiejszych. Trwająca pandemia, ze szczególnym doświadczeniem, ciężkim przebiegiem i zakażeniem wielu ludzi, aż po przedwczesną śmierć budzi niepokój i lęk. Stoimy znużeni i zniechęceni brakiem perspektyw dokąd iść i za kim podążać.

Kiedy przyglądamy się wystrojowi świątecznego żłóbka zbudowanego przez grupę parafian w Kościele w Węglewicach, włączamy w myśli hasło roku duszpasterskiego „Posłani w pokoju Chrystusa”.

Dobrze odzwierciedlają to słowa kazania Ks. Jana Machy bestialsko zamordowanego w wieku 28 lat przez Niemców w 1942 r. wyniesionego na ołtarze 27 grudnia 2021 r. w monumentalnych murach katowickiej archikatedry.

W jednym ze swych kazań mówił:

„Dlaczego tak wielu ludzi gorszy się dziś chrześcijaństwem i Kościołem.

A może jest tak, że Bóg pozwala dzisiaj, aby tak potężna burza szalała

wokół drzewa, jakim jest Kościół, aby spróchniałe gałęzie odpadły, a drzewo po prostu głębiej zapuściło korzenie w ziemi. Mówił nieco dalej: „Odmawiamy być może nasze codzienne modlitwy, raz w ciągu roku przystępujemy też do sakramentów świętych, ale to stało się dla nas takim przyzwyczajaniem, że

spowiedź i komunia Święta nie zostawia wręcz żadnych śladów w naszym życiu”. Kazanie wygłoszone 81 lat temu pasuje do naszych czasów.

A to dowodzi, że niczego się nie nauczyliśmy, ale zbyt łatwo zapomnieliśmy, o co chodzi w byciu chrześcijaninem.

Potrzebujemy Chrystusa Eucharystycznego! Potrzebujemy na nowo spotkań z Nim na liturgii Mszy Świętej, potrzebujemy modlitwy, potrzebujemy opieki Maryi przez modlitwę na różańcu, potrzebujemy uczynków miłosierdzia wobec głodnych, chorych, opuszczonych, samotnych. Dziś spotykamy się z pogardą wobec ludzi wierzących.

W czasie, gdy ziemia drży, nadchodzi czas, by odbudowywać poczucie wspólnoty. Trzeba rozpocząć od odwagi, bo każdy sensowny plan musi rozpoczynać się od odwagi!

Święty Jan Paweł II rozpoczynał pontyfikat od słów „Nie lękajcie się! Odwagi!”

Pokonuj strach i lek, wejdź do Kościoła, uklęknij przed tajemnicą Narodzenia Boga - Człowieka i módl się słowami Suplikacji: „Od powietrza, głodu, ognia i wojny. Wybaw nas Panie. Nabieraj odwagi i przyjdź na Mszę Świętą. Odkrywaj Boga w modlitwie. Opowiedz się za każdym życiem i za tym też, które jest słabe, chore, niechciane. To wszystko po Bożemu, możemy zatrzymać, ubezpieczyć się przed duchowymi wirusami.

Przez udział we Mszy Świętej zdobądź się na odwagę, nie bój się prawdy, stań się Pasterzem 2022 roku.

fot. Julia Kubiś 

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę