„Od powietrza, głodu i wojny wybaw nas Panie”
/słowa pieśni Święty Boże /
Tegoroczne Święta Wielkanocne przeżywamy w szczególnych okolicznościach. Na ulicach naszych miast i wiosek częściej możemy słyszeć mowę ukraińską i rosyjską, aniżeli polską. Ponad 2,5 mln Sióstr i Braci w ciągu ostatnich miesięcy napłynęło do naszego kraju i rozeszło się po całej naszej Ojczyźnie. Przyjęliśmy Ukraińców z otwartymi sercami, zapominając o przeszłości i wydarzeniach z czasów II drugiej wojny, o Wołyniu, Podolu i o Kresach Wschodnich, ponieważ serce chrześcijańskie nakazuje przyjąć tych, którzy są w potrzebie i cierpią niesłusznie i niesprawiedliwie.
Niespodziewanie kiedy na ulicach naszych miast i wiosek i w naszych domach pojawili się uchodźcy, została odwołana pandemia koronowirusa.
Wydarzenia, których jesteśmy naocznymi świadkami uświadamiają nam kruchość ludzkiego istnienia i fakt, że człowiek sam z siebie niewiele może, że jest siła większa niż on sam, a jest nią Trójjedyny Bóg.
Tegoroczny wystrój grobu Pańskiego w Węglewicach nawiązuje do śpiewanej pieśni suplikacji Święty Boże, mocno zakorzenionej w świadomości narodowej i religijnej Polaków, gdyż przez stulecia była śpiewana w chwilach szczególnych, kiedy naród przeżywał wielkie niebezpieczeństwa, katastrofy, wojny i zarazy.
W 2022 roku chcemy podkreślić strofę drugą suplikacji „Od powietrza, głodu i wojny wybaw nas Panie”.
Śpiewajmy jak najczęściej tę wielką modlitwę, która łączy w sposób przedziwny uwielbienie Boga i wiarę w Jego Opatrzność z prośbami, aby On - Dobro Wiekuiste zachował nas od największych nieszczęść doczesnych i nagłej śmierci.