Nie warto ryzykować życiem

Apel Policji
2021-12-29 06:28

Policjanci apelują aby nie wchodzić na zamarzające zbiorniki wodne. Jest to bardzo niebezpieczne i może zakończyć się tragicznie. Każdego roku w okresie zimowym pod lodem giną ludzie, którzy mimo apeli służb wchodzą na zmarznięte zbiorniki wodne. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i właściwego sprzętu asekuracyjnego, może zakończyć się tragicznie! Bądźmy odpowiedzialni!

Pogoda sprzyja zimowym zabawom, śnieg i mróz to idealne zestawienie na odpoczynek w tej scenerii. Jednak nieprzemyślane korzystanie z uroków zimy może skończyć się tragedią. Pokrywa lodu na zbiornikach wodnych nigdy nie jest tej samej grubości na całej ich powierzchni. Bezpieczna pokrywa lodowa to około 10 cm. Lód na ciekach wodnych jest zawsze cieńszy, z powodu jej ruchu i w takich miejscach woda słabiej zamarza. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach. Jeżeli widzimy, że pod kimś załamał się lód, należy natychmiast wezwać pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy 112! Bardzo ważne jest w takich sytuacjach zachowanie spokoju. Jeśli na miejscu są inne osoby to zapewnijmy sobie ich pomoc. Ratując osobę pod którą załamał się lód, najlepiej jest się do niej doczołgać. Nie biegnijmy w kierunku takiej osoby, może to spowodować dalsze załamywanie się lodu. Udzielając pomocy osobie tonącej użyjmy długiego szala, długiej gałęzi albo innego przedmiotu, którego drugi koniec podajmy poszkodowanemu. Po wyciągnięciu osoby z wody należy okryć ją czymś ciepłym i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia. Osoba poszkodowana nie powinna wykonywać gwałtownych ruchów. Najlepiej w takim przypadku położyć się płasko, rozłożyć szeroko ręce i starać się wsunąć na lód. Jeżeli to się udało, to dalej należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie. Jeżeli na miejscu są osoby ratujące należy wykonywać ich polecenia i stosować się do ich wskazówek. Apelujemy do wszystkich o rozsądek podczas zimowych zabaw.

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę