Tugazeta

Nie ma pieniędzy na uchodźców, są nowe opłaty za śmieci!

CHRÓŚCIN
2022-04-11 21:43

Witamy naszych gości. Pamiętajcie, co się wydarzy u nas, zostaje u nas - to hasło widzą wszyscy odwiedzający Gospodarstwo Agroturystyczne Arlety Tuz w Chróścinie. Tym razem jednak o tym co dzieje się w środku należy mówić głośno i dobitnie. Właścicielka urokliwego miejsca ponad miesiąc temu przyjęła pod swój dach grupę kilkunastu uchodźców. Do tej pory zarówno mieszkanka gminy Bolesławiec, jak i jej goście nie dostali żadnej złotówki z zapowiadanej pomocy. 

Pani Arleta z  prośbą o pomoc zwróciła się na jednej z grup dedykowanej uchodźcom z Ukrainy. Tematem szybko zaczęło żyć wiele osób. Aktualnie w Chróścinie przebywa 16 uchodźców. Zamiast głośnej pomocy rządowej, od miejscowego samorządu właścicielka gospodarstwa "Bocianie Gniazdo" póki co otrzymała głównie podwyższoną opłatę za śmieci. To podwyżka o kilkaset złotych miesięcznie! 

- Gdyby nie ludzie, tacy jak na tej grupie, nie dalibyśmy rady - przyznaje Arleta Tuz. - Odzew ogromny od ludzi, którzy przywieźli jedzenie. Wczoraj była pani spod Warszawy, z Żyrardowa. Przywieźli ogrom jedzenia. Zawołałam też Ukraińców, którzy mieszkają tutaj niedaleko w przeokropnych warunkach. Ludzie przywieźli ryż, kaszę, środki czystości. Wszystko rozdałam Ukraińcom. Oni byli przeszczęśliwi. Były też słodycze dla dzieci. Dla nich takie podstawowe rzeczy były ogromem szczęścia. Jeżeli chodzi o naszą gminę, na początku był boom, na początku wszyscy zbierali, proponowali pomoc.  

Zapowiadanych pieniędzy, Pani Arleta póki co nie otrzymała. Również uchodźcy nie otrzymali po 300 zł zapomogi. - W gminie cały czas jest odpowiedź, że jeszcze tych pieniędzy nie dostali. Poszłam do gminy, żeby jakkolwiek tym ludziom pomóc, to usłyszałam, że mam złożyć deklarację na dodatkowe śmieci i dodatkową opłatę śmieciową. 

W materiale filmowym oprócz właścicielki gospodarstwa rozmawiamy z goszczącymi u niej uchodźcami. Wkrótce na tugazeta.pl pojawi się lista najpilniejszych potrzeb tego miejsca oraz jego gości. Już teraz zachęcamy do pomocy, bo jak nie my... to kto?

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę