Nawałnica w woj. łódzkim. Wojewoda o wsparciu

REGION
2022-02-17 15:27

Blisko 1345 razy interweniowali strażacy w województwie łódzkim, usuwając skutki gwałtownej wichury, która przetoczyła się nad naszym regionem. Ponad 300 budynków jest uszkodzonych. Obecnie straż pożarna oraz służby energetyczne zabezpieczają m.in. uszkodzone dachy budynków. Na ten moment 51 tys. gospodarstw domowych pozostaje bez prądu. Usuwane są również konary i przewrócone drzewa z dróg publicznych.

Od wczesnych godzin porannych służby wojewody są obecne na terenach, które odniosły największe straty. Jesteśmy również w kontakcie z PGE w sprawie przywrócenia dostaw prądu w miejscowościach, które zostały go pozbawione. Ponadto na bieżąco są zbierane informacje w zakresie pomocy dla osób poszkodowanych. Obecnie trwa też szacowanie strat przez gminy.

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński jest w stałym kontakcie ze starostami, wójtami/burmistrzami najbardziej poszkodowanych miejscowości: (powiaty: kutnowski, łowicki, poddębicki, sieradzki i piotrkowski). Deklaruje również wsparcie rzeczowe i finansowe dla poszkodowanych. Wojewoda łódzki apelował o przekazywanie bieżących informacji o stratach.

Wiatr był miejscami na tyle silny, że doszło nawet do zerwania dachów z bloków mieszkalnych. Najtrudniejsza sytuacja miała miejsce w powiecie piotrkowskim, gdzie wiatr zepchnął samochody ciężarowe do rowów. Do takich wydarzeń doszło na drodze ekspresowej S8 oraz autostradzie A1 i A2. W zdarzeniu na A1 wiatr przewrócił dwa pojazdy ciężarowe, na skutek czego dwaj kierowcy zostali ranni i przetransportowani do szpitali w Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim.

Informacje o pomocy dla osób poszkodowanych – rodzaje zasiłków:

  • zasiłek celowy do 6 tys. zł na tzw. pomoc „doraźną” dla rodzin lub osób poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej;

  • zasiłek celowy do 200 tys. zł na remont albo odbudowę budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych, które zostały zniszczone lub uszkodzone w wyniku powodzi, podtopień, intensywnych opadów atmosferycznych, silnych wiatrów, wyładowań atmosferycznych lub osunięć ziemi;

  • zasiłek celowy do 100 tys. zł na remont budynków gospodarczych, które zostały zniszczone lub uszkodzone w wyniku powodzi, podtopień, intensywnych opadów atmosferycznych, silnych wiatrów, wyładowań atmosferycznych lub osunięć ziemi.

Silny wiatr będzie się utrzymywał jeszcze do niedzieli. Dlatego apelujemy o szczególną ostrożność, zabezpieczenie wszystkich przedmiotów, które mogą zostać porwane przez podmuchy wiatru, tworząc zagrożenie dla innych ludzi oraz pozostanie w domach.

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę