Tugazeta

Marszałek nagrodził Lututowian

Wyróżnienie dla kapeli ludowej
2017-09-21 14:45
Kultura  ludowa, szczególnie ta lokalna i regionalna jest naszym dziedzictwem kulturowym, o którą trzeba dbać z należytą starannością. Kapela Ludowa „Lututowianie” jest właśnie takim zespołem, który ocala od zapomnienia każdy oddech tak pięknej aczkolwiek ginącej kultury ludowej, kultury naszych ojców i dziadków. Pielęgnuje autentyczność gwary,pieśni,muzyki instrumentalnej.
 
W dobie tak szybko rozwijającej się technologii, komunikacji medialnej i informatycznej niewiele jest zespołów, które mają potrzebę  krzewienia i rozpowszechniania muzyki ludowej, chociażby dlatego, że jest niemodna. „Lututowianie” są tym zespołem, który nie tylko ocala stare pieśni, piosenki i tańce ale również przekazuje swoją wiedzę i umiejętności młodemu pokoleniu, pokazując jak ciekawiej można spędzać czas. 
 
Zespół uczy młodych ludzi szacunku do pracy, szacunku do siebie i innych ludzi. Umacnia więzi międzypokoleniowe, utrwala tożsamość i wiarę. Kapela jest integralną częścią lokalnego środowiska, która pokazuje, że żyjąc teraźniejszością, musimy pamiętać o przeszłości, musimy chronić naszą kulturę narodową.  Kapela promuje region w Polsce oraz przyczynia się do dynamizowania życia kulturalnego i kształtowania tożsamości regionalnej.
 
Kapela ludowa „Lututowianie” jest wizytówką gminy Lututów, jest naszą lokalną dumą.  W roku bieżącym obchodzi Jubileusz 30 – lecia pracy artystycznej. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lututowie wystąpiła z wnioskiem do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi o przyznanie zespołowi Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego za szczególne zaangażowanie w promocję lokalnej  i regionalnej kultury. Bogaty dorobek artystyczny zespołu sprawił, że wniosek został rozpatrzony pozytywnie. W środę, 20 września, podczas Inauguracji sezonu kulturalnego 2017/2018  w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina członkowie kapeli odebrali nagrodę  z rąk Marszałka Witolda Stępnia w towarzystwie  V-ce Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagroda jest wielkim wyróżnieniem i zaszczytem.  Utrwali w zespole przekonanie, że praca, którą wykonują  jest widoczna i potrzebna, ponieważ kształtuje wizerunek całego regionu.
 
Gratulujemy „LUTUTOWIANOM” takiego wyróżnienia i życzymy kolejnych jubileuszy.
 
Aleksandra Kalus

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę