Mamy oficjalnie blisko 500 uchodźców

Powiat Wieruszowski
2022-03-14 10:52

Już blisko 500 uchodźców z Ukrainy zamieszkało w powiecie wieruszowskim. Są to oczywiście niepełne dane, bowiem do urzędów na bieżąco docierają nowe informacje. 

Przeważająca większość osób uciekających przed wojną znalazła schronienie dzięki gościnności prywatnych osób. Swoje pomieszczenia dla uchodźców otworzyły też m.in. Siostry Antoninki z Mirkowa, które są wspomagane przez lokalną społeczność.

- Na dzień dzisiejszy trudno dowiedzieć się, ile dostaniemy pieniędzy na utrzymanie tych osób - mówi starosta wieruszowski Stefan Pietras. - My, jako powiat, otrzymaliśmy łącznie na utworzenie dodatkowo 200 miejsc. To musimy wykonać wspólnie z samorządami gminnymi w najbliższym czasie, w obiektach typowo publicznych. Na tej podstawie starosta będzie zawierał czy porozumienia, czy umowy z pozostałymi gminami, to się rozstrzygnie, i to, jaka kwota będzie. 

Grupa blisko 500 uchodźców, już oficjalnie zgłoszonych do urzędów, znalazła schronienie głównie w prywatnych nieruchomościach. - To dzięki dobremu sercu i jednocześnie dzięki dobrej współpracy i odpowiedzi na apele, zarówno samorządu powiatowego, gminnego - dodał starosta. - Tutaj, muszę podkreślić, takie spotkanie było w starostwie z dziekanami, którzy przekazali te informacje do księży. Współpraca społeczeństwa, bez względu na to co kto robi, przynosi dobre efekty, niemniej jednak na samym początku, jak dobrze wiemy, przewidzieliśmy, że to tylko start, natomiast musimy przygotować się na dalszą opiekę nad tymi osobami, które do nas będą przychodzić. Co do tych 200 miejsc, o których wspomniałem, one dotyczą miejsc publicznych, natomiast co do umieszczenia dzieci, tutaj obowiązuje specjalna ścieżka. 

Jak już informowaliśmy, grupa 40 dzieci oraz 10 opiekunów ma na kilka miesięcy znaleźć schronienie w budynku Piotra Karbowskiego w Wyszanowie. Nad całością czuwa fundacja "Happy Kids", która w powiecie wieruszowskim od wielu lat prowadzi rodzinne domy dziecka. 

Obecnie np. na terenie gminy Galewice zarejestrowano 100 uchodźców z Ukrainy. Ta liczba może być jednak znacznie większa, bo rejestracja ciągle trwa. - Cały czas prosimy mieszkańców, którzy przyjęli takie osoby do siebie, aby nas o tym sprawnie poinformować - mówi wójt Piotr Kołodziej. - To pozwoli m.in. na organizację zajęć szkolnych oraz różnej pomocy. Do Łodzi cały czas docierają pociągi z uchodźcami. Mam wiadomość od wojewody, że ci ludzie będą kierowani dalej do gmin. My również ze swojej strony organizujemy miejsca pobytu. 

Samorządy rozpoczęły przyjmowanie dzieci z Ukrainy do lokalnych szkół. Z oficjalną rekrutacją wyszła już m.in. gmina Sokolniki. 

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę