Małe jednostki OSP przestaną istnieć?!

POLSKA
2021-05-12 10:44

Czy małe jednostki OSP wkrótce przestaną istnieć a strażacy nie będą mieli nawet prawa ubrać się w mundury? Kontrowersje w szeregach ochotników wzbudza projekt ustawy o OSP, który nie był konsultowany m.in. z Zarządem Ochotniczych Straży Pożarnych.

- Projekt ustawy o ochotniczej straży pożarnej przewiduje, że ochotnicze straże pożarne, które utworzą jednostki ratowniczo-gaśnicze OSP będą jednostkami ochrony przeciwpożarowej. Inne OSP, które nie będą w stanie utworzyć JRG OSP przestaną być jednostkami ochrony przeciwpożarowej i nie będą mogły brać udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych – alarmuje ZG ZOSP RP. - Będą mogły funkcjonować na zasadach określonych wyłącznie w Prawie o stowarzyszeniach, tak jak działają np. stowarzyszenia kulturalne, edukacyjne, numizmatyczne, czytelnicze.

Z kolei strona rządowa zapowiedziała, że ma być łatwiej w przypadku organizacji imprez.

Działacze OSP z powiatu wieruszowskiego poproszeni o komentarz do toczącej się dyskusji uważają, że projekt ustawy to faktycznie projekt związany z wymieraniem małych jednostek OSP, od których często zależy wiele w małych społecznościach. Zdaniem niektórych miejscowych strażaków, projekt przyczyni się głównie do likwidacji ZOSP, gdzie na stanowiskach kierowniczych nie zasiadają osoby związane z obecną władzą. Prezesem Związku jest przecież były lider ludowców Waldemar Pawlak.

Jak wyjaśnia dalej Związek, OSP, które nie będą w stanie utworzyć JRG OSP utracą możliwość finansowania przewidzianego w ustawie o ochronie przeciwpożarowej. Pod znakiem zapytania stoi także dalsze istnienie specjalistycznych OSP, np. ratownictwo wodne, grupy poszukiwawcze z psami. W ustawie o ochronie przeciwpożarowej zadania OSP wymienione zostały przykładowo. Statuty OSP mogą dowolnie je rozszerzać. Projekt ustawy o OSP zadania spoza sfery działalności jednostki ochrony przeciwpożarowej zawiera w katalogu zamkniętym (art. 3), co praktycznie uniemożliwia ich rozbudowanie. Ponadto ograniczono w dużym stopniu swobodę kształtowania statutu przez samą OSP. Projekt ustawy o OSP wprowadza konieczność zatwierdzenia statutu OSP przez radę gminy oraz rozszerza wymogi co do treści statutu OSP dotyczące ochrony przeciwpożarowej. Niezatwierdzenie statutu OSP przez radę gminy sprawi, że OSP nie będzie mogła być OSP w rozumieniu ustawy o OSP.

Plusem byłby natomiast dodatek emerytalny dla ochotników, którzy przez lata wyjeżdżali do akcji.

Strażacy OSP, którzy przez co najmniej 25 lat uczestniczyli w akcjach, dostaną stały dodatek emerytalny - poinformował szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Dodał, że będzie on wypłacany co miesiąc z puli Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA (1/14 najniższego świadczenia dla druha, który służył przez 25 lat i ma ukończone 65 lat, 60 lat w przypadku druhen).

Projekt ustawy o ochotniczej straży pożarnej w art. 18 zawiera zapis: „Ratownikowi OSP biorącemu udział w działaniach ratowniczych, akcjach ratowniczych organizowanych i prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną lub wykonującemu inne zadania związane z ochroną przeciwpożarową, ochroną ludności, przysługuje prawo do środków ochrony osobistej i umundurowania, na zasadach określonych dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej”.

Umundurowanie specjalne ujednolici się z umundurowaniem PSP także w wymiarze wizualnym. Brak zapisów w projekcie ustawy na temat umundurowania wyjściowego i galowego sprawia, że „ratownicy OSP” oraz pozostali członkowie OSP do niego nie będą mieli prawa z mocy samej ustawy.

Mundur wyjściowy mógłby być przyjmowany w poszczególnych OSP w oparciu o uregulowania zawarte w ustawie z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach. To spowoduje, że praktycznie nie będzie możliwe zachowanie jednolitości umundurowania we wszystkich OSP. To z kolei rozbije jednolitość ceremoniału strażackiego.

Związek OSP RP realizując cele statutowe w zakresie reprezentowania interesów Ochotniczych Straży Pożarnych organizuje konsultacje społeczne przedstawionego przez Komendę Główną PSP dokumentu określanego jako projekt ustawy o ochotniczej straży pożarnej, mimo że z formalnego punktu widzenia konsultowany dokument jest co najwyżej propozycją przyszłego projektu ustawy. Konsultacje potrwają do 14 maja.

Projekt ustawy o OSP (art. 7) wprowadza ścisłą kontrolę i nadzór nad OSP dający możliwość wydawania bezpośrednich poleceń. Uprawnienia te przyznawane są odpowiednio właściwemu wojewodzie i komendantowi wojewódzkiemu PSP. Kłóci się to całkowicie z zasadami określonymi w Prawie o stowarzyszeniach. Art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 o Państwowej Straży Pożarnej stanowi, że „Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej wykonuje w imieniu wojewody zadania i kompetencje określone w ustawach”. Oznacza to, że kontrolę zadań o których mowa w art. 4 i 6 projektowanej ustawy i nałożonych na OSP prowadzić będzie PSP w odniesieniu do jednostek, które wyodrębnią JRG OSP.

Więcej w tej sprawie a także konsultacje na stronie www.zosprp.pl

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę