Loty wojskowych śmigłowców. Start Saber Strike

REGION
2022-02-21 06:55

Od poniedziałku 21 lutego 2022 r. rozpoczną się na terytorium Polski organizowane przez USA, wielonarodowe ćwiczenia Saber Strike 2022 (SbS22), w których weźmie udział 1300 żołnierzy z Polski oraz około 300 jednostek sprzętu wojskowego. To z tym wydarzeniem związane były niedzielne przeloty wojskowych śmigłowców w regionie m.in. Wieruszowa i Kępna. 

 

Saber Strike to międzynarodowe ćwiczenie taktyczne z wojskami odbywające się na terenie Polski co dwa lata, które przygotowuje sojuszników i partnerów do reagowania na kryzysy regionalne i zaspokajania własnych potrzeb w zakresie bezpieczeństwa poprzez poprawę bezpieczeństwa granic i przeciwdziałanie zagrożeniom. Ćwiczenie SbS22 odbędzie się zgodnie z programem ćwiczeń Sił Zbrojnych RP na 2022 r. Wydarzenia szkoleniowe, takie jak Saber Strike 22, są planowane z dużym wyprzedzeniem, nie są powiązane z żadną bieżącą lub trwającą operacją, są doskonałym przykładem wspólnych zdolności i pokazują, że sojusznicy i partnerzy NATO są razem silniejsi.

Śmigłowce wojskowe w Wieruszowie i Kępnie 

Scenariusz SbS22 zakłada ograniczenia czasu kryzysu. pododdział 2 Pułku Kawalerii USA (2nd Cavalry Regiment) wykona marsz z Niemiec do Państw Bałtyckich przez terytorium RP, na trasie Jędrzychowice (przejście graniczne z Niemcami), Żagań, Wrocław, Łask, Mińsk Mazowiecki, Orzysz, Budzisko (przejście graniczne z Litwą).  Marszem na odcinku Żagań-Orzysz, w którym uczestniczy pododdział z 17 Brygady Zmechanizowanej, kieruje 11 Dywizja Kawalerii Pancernej. Na poligonie w Bemowie Piskim odbędzie się wspólne szkolenie żołnierzy z Polski oraz sojuszników. Wszystkie działania na ternie Polski są koordynowane i kierowane przez Wojsko Polskie.

Wojsko pojedzie nocą 
 
W ćwiczeniu weźmie udział około 1300 żołnierzy z Polski oraz około 300 jednostek sprzętu wojskowego z 17 Brygady Zmechanizowanej, 15 Brygady Zmechanizowanej, 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, 4 pułku chemicznego, 1 i 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, a także Wojska Obrony Terytorialnej. Współpraca z Siłami Zbrojnymi naszych sojuszników daje możliwość utrzymania i doskonalenia współdziałania.

Amerykańskie F-15 latają w naszym regionie

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę