Tugazeta

Łódzkie przeznacza 300 tys. zł na kapliczki. Jedna w Augustynowie w gm. Lututów

Pieniądze na małą architekturę
2022-07-05 21:11
Łódzkie przeznacza 300 tys. zł na kapliczki. Jedna w Augustynowie w gm. Lututów

Miejsca pamięci, kultu religijnego, mogiła oraz pomnik – te wszystkie obiekty małej, zabytkowej architektury zostaną odrestaurowane dzięki dotacji z budżetu samorządu województwa łódzkiego. Konkurs w ramach programu „Mała architektura zabytkowa” został właśnie rozstrzygnięty, a pieniądze – łącznie prawie 300 tys. zł – otrzyma 17 gmin z Łódzkiego.

Przydrożne krzyże i kapliczki to nieodłączna część krajobrazu Polski, także naszego województwa. Dla lokalnych społeczności mają znaczenie historyczne i symboliczne, ale to jednocześnie zabytki małej architektury. W tym roku na ochronę tego dziedzictwa lokalnego samorząd województwa przeznaczył blisko 300 tys. złotych. Pieniądze otrzyma 17 gmin, które złożyły wnioski w konkursie. Wśród obiektów, które dzięki dotacjom zostaną odnowione są: "Grobelka" – rzeźba drewnianej kapliczki w miejscowości Augustynów w gm. Lututów, kapliczka pw. Chrystusa Boleściwego przy kościele w Mierzynie w gm. Rozprza, Kapliczka Jacochów w gm. Maków, mogiła zbiorowa Nieznanych Żołnierzy Polskich - Miejsce Pamięci Narodowej w gm. Warta, kapliczka św. Jana Nepomucena w Zachorzowie w gm. Sławno, kapliczki - Figura Najświętszego Serca Pana Jezusa wraz z postumentem i jej najbliższym otoczeniem w gm. Białaczów.

Wszystkie samorządy, które starały się o wsparcie samorządu województwa, otrzymały je w maksymalnej kwocie.

Wyniki konkursu dostępne są tutaj! 

Autor:
RED

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę