Lekcje żywej historii z MOK w Lututowie

Relacja nadesłana do redakcji
2023-09-17 07:57
Lekcje żywej historii z MOK w Lututowie

Miejski Ośrodek Kultury w Lututowie rozpoczął cykl lekcji żywej historii, które realizowane są w ramach projektu ,,Lututowski Bieg Wolności 1863”, dofinansowanego ze środków Biura ,,Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego ,,Niepodległa”.

W ubiegły piątek, przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Kultury w Lututowie wraz z członkami Stowarzyszenia Historycznego Gloria Victis odwiedzili uczniów szkół: SPSK Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Chojnach oraz Szkoły Podstawowej w Lututowie Filii w Niemojewie.

Celem żywej lekcji historii była prezentacja m.in. życia codziennego powstańca styczniowego, bojowego szlaku powstańców, wyposażenia powstańczego, ubioru patriotycznego, biżuterii, a także opowieści zasłyszanych z pamiętników powstańczych czy samej historii. Rekonstruktorki opowiadały o roli, jaką odgrywały panie w czasach powstania styczniowego. Ciemny kolor ich ubrań oznaczał żałobę po utracie wolności. W czasach zrywu kobiety oddawały złotą i srebrną biżuterię na cele doposażenia wojska, a w zamian nosiły na szyjach np. czarne łańcuchy, krzyże. Ich wielkie suknie nieraz służyły jako kamuflaż, by przemycić powstańca przed wzrokiem Rosjanina. Każdy uczestnik mógł z bliska oglądać mundury, repliki broni powstańców oraz innych historycznych pamiątek z tego okresu.

Wydarzenie to, jak i cały projekt jest realizowany na rzecz ocalenia od zapomnienia tych, którzy na ołtarzu powstania styczniowego, największego zrywu narodowego, złożyli to co najcenniejsze – własne zdrowie i życie.

Poprzez takie wydarzenia chcemy przybliżyć i przedstawić uczniom naszych placówek oświatowych w sposób rzeczywisty wydarzenia z czasów 1863-64.

Autor:
MOK Lututów

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę