Miejski Ośrodek Kultury w Lututowie rozpoczął cykl lekcji żywej historii, które realizowane są w ramach projektu ,,Lututowski Bieg Wolności 1863”, dofinansowanego ze środków Biura ,,Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego ,,Niepodległa”.
W ubiegły piątek, przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Kultury w Lututowie wraz z członkami Stowarzyszenia Historycznego Gloria Victis odwiedzili uczniów szkół: SPSK Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Chojnach oraz Szkoły Podstawowej w Lututowie Filii w Niemojewie.
Celem żywej lekcji historii była prezentacja m.in. życia codziennego powstańca styczniowego, bojowego szlaku powstańców, wyposażenia powstańczego, ubioru patriotycznego, biżuterii, a także opowieści zasłyszanych z pamiętników powstańczych czy samej historii. Rekonstruktorki opowiadały o roli, jaką odgrywały panie w czasach powstania styczniowego. Ciemny kolor ich ubrań oznaczał żałobę po utracie wolności. W czasach zrywu kobiety oddawały złotą i srebrną biżuterię na cele doposażenia wojska, a w zamian nosiły na szyjach np. czarne łańcuchy, krzyże. Ich wielkie suknie nieraz służyły jako kamuflaż, by przemycić powstańca przed wzrokiem Rosjanina. Każdy uczestnik mógł z bliska oglądać mundury, repliki broni powstańców oraz innych historycznych pamiątek z tego okresu.
Wydarzenie to, jak i cały projekt jest realizowany na rzecz ocalenia od zapomnienia tych, którzy na ołtarzu powstania styczniowego, największego zrywu narodowego, złożyli to co najcenniejsze – własne zdrowie i życie.
Poprzez takie wydarzenia chcemy przybliżyć i przedstawić uczniom naszych placówek oświatowych w sposób rzeczywisty wydarzenia z czasów 1863-64.