Tugazeta

Kto może założyć fotowoltaikę?

Materiał partnera
2021-11-25 13:55

Coraz więcej Polaków chce założyć fotowoltaikę. Najlepszym potwierdzeniem na to jest fakt, że panele goszczą coraz częściej na naszych domach oraz działkach. Jednak okazuje się, że jednak nie każdy może zainstalować mini elektrownie słoneczną. Kto może, a kto nie może założyć fotowoltaiki? O tym dowiesz się z niniejszego artykułu.

Fotowoltaika dla gospodarstw domowych

Pierwszym punktem dla chętnych do założenia paneli słonecznych, jest kwestia posiadania na własność działki oraz domu. W mieszkaniu, z przyczyn oczywistych, fotowoltaiki nie zainstalujemy. Podobnie jest również z wynajmowanymi lub dzierżawionymi (np. od miasta) działkami. Wtedy jedyną opcją na montaż słonecznego OZE jest złożenie pisma do określonego podmiotu oraz czekanie na decyzje.

Jednak jeśli posiadamy własną działkę oraz własny dom, to w teorii mało rzeczy może nam przeszkadzać w założeniu własnej fotowoltaiki. Z pewnością warto pamiętać o tym, że nasz dach musi być wytrzymały konstrukcyjnie oraz nie powinien być przeznaczony do remontu w ciągu najbliższych kilku lat. Poza tym dobrze jest mieć niezacieniony teren oraz możliwość montażu instalacji od strony południowej. W taki sposób uzyskamy najwięcej prądu wytworzonego z promieni słonecznych.

Źródło: JKT Solar

Fotowoltaika dla przedsiębiorców

Przedsiębiorczy mogą również zdecydować się na zainwestowanie w fotowoltaikę. Koszt założenia takiej instalacji jest często niższy na 1kw niż w przypadku osób prywatnych - ze względu na szybszy okres zwrotu. W dodatku w 2021 roku każda firma ma możliwość skorzystania z programu Energii Plus, która funkcjonuje w postaci pożyczki lub dotacji. W pierwszym sposobie umożliwi nam pożyczenie do 85% kosztu inwestycji, natomiast w przypadku dofinansowania - otrzymamy dotację w wysokości 50% kosztu inwestycji.

Fotowoltaika dla rolników

Kolejną grupą, która może zainstalować własną fotowoltaiką, są oczywiście rolnicy. Mogą oni skorzystać z dofinansowania w wysokości od 13% do 20% na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych do mocy 50 kW.

Jeśli decydujesz się na założenie własnej mini elektrowni słonecznej, to dobrze będzie skonsultować się ze specjalistyczną firmą, taką jak chociażby JKT Solar. Wydajność fotowoltaiki w dużym stopniu zależy od miejsca, w którym się ją zainstaluje.

 

 

Galeria

Komentarze

Komentarze zostały wyłączone.