Kolejna obwodnica Wielunia w latach 2027-2029

Zapowiedzi GDDKiA
2022-04-17 09:54

Pięć obwodnic powstanie w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 w województwie łódzkim. - Wyprowadzimy ruch tranzytowy z Błaszek, Brzezin, Łowicza, Srocka i Wielunia. Najbardziej zaawansowane są przygotowania w przypadku obwodnicy Srocka. Dla pozostałych czterech obwodnic trwają prace nad wstępną dokumentacją - zapowiada GDDKiA w Łodzi. 

Obwodnica Srocka w ciągu drogi krajowej nr 12 i 91

Decyzję środowiskową dla obwodnicy Srocka uzyskaliśmy 31 sierpnia 2021 r. Następnie ogłosiliśmy przetarg na opracowanie Koncepcji programowej. Przewidujemy, że podpisanie umowy z biurem projektowym nastąpi jeszcze w tym miesiącu. Rekomendowany przebieg przyszłej obwodnicy liczy nieco ponad 3,8 km długości. 

Obwodnice Błaszek, Brzezin, Łowicza i Wielunia

23 listopada 2020 r. podpisaliśmy umowę z firmą Multiconsult Polska na wykonanie Studium korytarzowego (SK) i Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla obwodnicy Błaszek w ciągu DK12. Studium korytarzowe zostało już ukończone, a prace są na etapie STEŚ-R. Przygotowywana jest inwentaryzacja przyrodnicza, prowadzone są prace geologiczne i opracowywana jest nowa prognoza ruchu. Uzyskanie niezbędnych decyzji powinno nastąpić w połowie 2025 r. 

Podobnie jak w przypadku obwodnicy Błaszek, 23 listopada 2020 r. podpisaliśmy umowę z firmą Multiconsult na wykonanie dokumentacji dla obwodnicy Brzezin w ciągu DK72. Zaawansowanie prac przygotowawczych w obu przypadkach jest podobne. Wykonawca zakończył SK. Wykonywana jest inwentaryzacja przyrodnicza oraz prognoza ruchu. Zakończenie tego etapu prac to także połowa 2025 r. 

W przypadku obwodnicy Łowicza w ciągu DK14, 70 i 92 wykonawcą SK i STEŚ-R wraz z materiałami do uzyskania DŚU jest firma IVIA z Katowic. Umowa została podpisana 17 grudnia 2020 r. i ukończono już etap SK. Aktualnie prowadzone są dalsze prace związane z geologią i prognozą ruchu. 

Ten sam wykonawca pracuje nad dokumentacją dla obwodnicy Wielunia w ciągu DK 45. Również w tym przypadku Studium korytarzowe jest gotowe i trwają dalsze prace.  

Na etapie SK prowadzone były spotkania informacyjne w przypadku wszystkich obwodnic. Kolejne odbyły się na etapie STEŚ-R dla Brzezin, Błaszek i Wielunia. W przypadku obwodnicy Łowicza takie spotkanie planowane jest pod koniec miesiąca.  

Jeśli chodzi o obwodnice Błaszek, Brzezin, Łowicza i Wielunia, planujemy, że budowa ma być realizowana w latach 2027-2029, nieco wcześniej, bo w latach 2025-2027 ma być budowana obwodnica Srocka. 

źródło: GDDKiA w Łodzi 

Galeria

Komentarze

Komentarze publikuje się korzystając z narzędzia Facebooka.
Użytkownik publikuje treść komentarza na własną odpowiedzialność i jest to jego prywatna opinia. Aby zgłosić naruszenie należy kliknąć link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i obowiązujące zasady korzystania z platformy Facebook dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/policies
Właściciel i wydawca portalu tugazeta.pl nie odpowiada za treść publikowanych komentarzy.
Aby dodać komentarz musisz w pierwszej kolejności być zalogowany na portalu facebook.com
Jesteś już zalogowany ? Odśwież stronę